Archiwum artykułów

Konkurs Skrzydlate Sekrety”

W tym tygodniu wyłoniono kolejnego zwycięzcę w konkursie Skrzydlate Sekrety. Jury jednogłośnie wybrało pracę ucznia klasy 4e Marka Kosowskiego. Zadanie polegało na  wykreśleniu z diagramu składników jadłospisu „ptasiej stołówki”. Otrzymane hasło należało narysować, a brzmiało ono „grubodziób”. Nie każdy wiedział, co to oznacza, więc należało sięgnąć do fachowej literatury.

Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes) to ptak znacznie większy od wróbla, krępy o dużej głowie i mocnym, masywnym dziobie. Ubarwienie ma pastelowo-brązowe. Zimą łączy się w koczujące stadka liczące kilka, a czasami nawet kilkaset osobników. Można go wówczas spotkać przy karmnikach. Po co naszemu bohaterowi gruby dziób? Bynajmniej nie do ozdoby. Ma on ważne zastosowanie praktyczne. Służy do rozłupywania nasion tak grubych, że innym ptakom nawet nie przyszłoby do głowy, żeby się do nich zabrać. Odżywia się nasionami drzew klonu, grabu, buka; pąkami, a także pestkami owoców czereśni, wiśni czy czeremchy.

Konkurs, poprzez zabawę, angażuje uczniów w konkretne działania służące poznaniu i ochronie ptaków. W związku z tym przypominamy o dokarmianiu naszych skrzydlatych sąsiadów podczas zimy i zachęcamy do udziału w szkolnej akcji „Dokarmiaj mądrze”.

Opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska