Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

1 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale również Międzynarodowy Dzień Ptaków, obchodzony na pamiątkę powstania pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt.

Konwencję o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa podpisano w Paryżu w roku 1902 – po raz pierwszy w historii wiele państw postanowiło wspólnie chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania odpowiednich przepisów w ustawodawstwie krajowym. Polska dołączyła do stron konwencji 30 lat później, w roku 1932.

Międzynarodowy Dzień Ptaków przypomina nam o tym, jak dużą rolę odgrywają one w naszym życiu i jak smutny byłby świat bez ich radosnego śpiewu, pięknego ubarwienia i ciekawych zachowań.

Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ptaków ma na celu przybliżanie i propagowanie idei ochrony ptaków, a także ma uzmysławiać nam, że stan i liczebność ptasich populacji to barometr ogólnego stanu przyrody naszej planety. Dzień ten ma zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt oraz siedlisk, w których one żyją.

W tym dniu warto przyjrzeć się liście zagrożonych gatunków ptaków w Polsce. Jednym z nich jest największy europejski ptak grzebiący – głuszec. Gatunek ten od 1995 roku objęty jest w kraju ścisłą ochroną, wpisany został do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, zaś ostoje głuszców obejmuje Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000.

W naszej szkole uczniowie pamiętali o swoich skrzydlatych przyjaciołach. Na lekcjach przyrody w klasach 6 omówiono biologię i fizjologię powietrznych mistrzów, na kołach ornitologicznych rozwiązywano krzyżówki, zagadki, grano w „ptasie domino”. Wielu uczniów wykonało prace plastyczne, na których bohaterami pierwszego planu były mewy, dzięcioły, orły, łabędzie, dudki, kaczki, bociany, kowaliki i wiele innych gatunków tych inteligentnych zwierząt. Z przygotowanych  prac wykonano wystawę, aby inni mogli cieszyć swoje oczy tak wspaniałym widokiem. Zwróćmy uwagę na ten tajemniczy, kolorowy i radosny świat ptaków. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby, ale pasją i życiowym wyborem.

Co każdy może zrobić dla ptaków? Powiesić budkę lęgową – to już ostatni moment na zainstalowanie jej w ogrodzie. Ptaki przystępują właśnie do pierwszych lęgów.

W ramach międzynarodowej kampanii edukacyjnej przybliżającej tajemnice ptasich migracji można zarejestrować na www.SpringAlive.net swoją pierwszą obserwację bocianów, jaskółek, dymówek, kukułek i jerzyków.

Opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska