Archiwum artykułów

Ekolodzy na patrolu

4 czerwca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie mieli okazję uczestniczyć w patrolu drogowym Policji. Okazją do współpracy było przeprowadzenie happeningu Ekojazdy w ramach projektu „Energetyczni.pl” finansowanego przez przedsiębiorstwo GAZ-SYSTEM.

Wcześniej ósmoklasiści brali udział w warsztatach, na których poznawali zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy samochodem, przygotowywali ulotki. Najważniejszą jednak rzeczą było przekazanie istotnych informacji kierowcom, w czym pomogli funkcjonariusze Policji.

W sytuacji, kiedy paliwo ciągle drożeje, ogromną rolę odgrywa poznanie czynników, które powodują jego mniejsze zużycie, a co za tym idzie korzyści dla środowiska, jak i własnego portfela. Młodzi ekolodzy uświadamiali kierowcom kilka wybranych zasad, dotyczących stylu jazdy.

Aby zmniejszyć stres zatrzymanych do kontroli kierowców uczniowie wręczali oprócz ulotek informacyjnych przepyszne jabłka – symbol natury, o którą trzeba dbać, dzięki czemu na wielu twarzach pojawiał się szczery uśmiech, a zasady ekojazdy na pewno zostały lepiej zapamiętane.

Szczególne podziękowania należą się funkcjonariuszom Policji Komendy Powiatowej w Sławnie oraz Komisariatu w Darłowie, którzy wspierali uczniów w czasie happeningu i pomogli go zorganizować.

Publikacja została zrealizowana w ramach projektu „Energetyczni.pl” dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu Fundacja „Za górami za lasami”.

Koordynator projektu – Monika Kosowska