„Wrażliwe serca” finalistami konkursu MEN „Otwarta szkoła”

 

 „Człowiek jest wielkim

nie prze to co posiada

lecz przez to kim jest

nie przez to, co ma

lecz przez to czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

 

Idea wolontariatu w pełni oddaje sens słów naszego wielkiego rodaka. Jak być „wielkim” we współczesnym świecie? W dobie konsumpcjonizmu, kryzysu rodziny i braku autorytetów moralnych, kiedy ludzie, zwłaszcza młodzi, czują się zagubieni, samotni, nieszczęśliwi. Takie dzieci często spotykamy w szkole. Naszym zadaniem jest pomóc im stać się „wielkimi”, pokazać że są dobre, że mogą i potrafią działać, zmieniając swój los, swoje środowisko.

Henryk Sienkiewicz pisał „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości, świecą przyszłości”. Nasza szkoła to szkoła przyjazna, otwarta, środowiskowa, europejska, multimedialna. Jest miejscem, w którym my nauczyciele, wspierani przez rodziców uczniów, rozwijamy w naszych dzieciach wrażliwość intelektualną, uczuciową, uczymy współpracy w grupie, współżycia społecznego – a przez to wspólnie kształtujemy ich charaktery. Charakter człowieka w dużym stopniu zależy od woli, siły i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód, w działaniu i znoszeniu niepowodzeń, od konsekwencji w realizowaniu swych celów. Celem programu wychowawczego naszej szkoły jest „...wychowanie w atmosferze tolerancji, bezpieczeństwa i prawości, ucznia otwartego na poznanie siebie i świata, odpowiedzialnego za swoje czyny, umiejącego sobie radzić w różnych sytuacjach i odróżniającego dobro od zła”.

Bardzo zbliżone cele realizuje Darłowskie Centrum Wolontariatu. Praca wolontarystyczna to dobra „szkoła charakteru”, który należy świadomie i odpowiedzialnie kształtować już od najwcześniejszego okresu rozwoju. Dlatego powstał nasz Szkolny Klub Wolontariusza, by uczyć i wychowywać także po lekcjach! Klub powstał przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 kierowanej przez Panią Dyrektor Hannę Mikulską i Darłowskiego Centrum Wolontariatu, którego Prezesem jest Pani Dorota Kuriata. Klub tworzyły - nauczyciel biblioteki szkolnej Dorota Adryańczyk i nauczyciel kształcenia zintegrowanego, wychowawca pierwszej w naszej szkole  klasy integracyjnej Małgorzata Marek. Klasa integracyjna powstała z potrzeby środowiska i była początkiem działań nauczycieli koordynatorów SKW. Potencjałem dzieci jest ich wrażliwość, dobro, słabość ale też chęć działania na rzecz innych ludzi.

Priorytetem działań nauczycieli było podjęcie takich zadań, które sprawią, że dzieci w swojej słabości nie będą widziały ograniczeń lecz szansę własnego rozwoju. Stefan Wyszyński pisał „ Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem, powstaje wielkość człowieka”. Aby stać się „wielkim” nie trzeba dużo. Receptą na „Wielkość” są słowa piosenki „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”

Każdy chłopiec i dziewczynka

Coś wyjątkowego ma.

Coś co sprawia, że od innych różni się.

Każde dziecko ma tak wiele,

Żeby dać i dzielić się.

Najważniejsze, aby umieć odkryć to.

Poświęć mu czas, daj mu miejsce, przestrzeń daj,

Daj zaufanie i szansę mu daj.

Niech z jego wnętrza wypłynie dziś

Dzisiaj już, wszystko to, co może dać.

Nasi wolontariusze są „Wielcy” i jesteśmy z nich dumne. Tak bardzo dumne, że postanowiłyśmy powiedzieć o tym całej Polsce. Dlatego we wrześniu br. przystąpiliśmy do II edycji konkursu MEN „Otwarta Szkoła”. Celem konkursu jest promowanie modelu szkoły, która w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych dąży do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspiera ich aktywność obywatelską. Konkurs służyć ma również promowaniu współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi (szkołami) a ich otoczeniem, przede wszystkim organizacjami pozarządowymi, oraz pokazaniu skutecznych i nowatorskich rozwiązań, już teraz stosowanych w oświacie. Ministerstwu szczególnie zależało na promocji inicjatyw, które realizowane są w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Koordynatorzy SKW zgłosili projekt w obszarze edukacji obywatelskiej „Wrażliwe serca”, który realizowany był w ubiegłym roku szkolnym.

Nasz projekt działań wolontariackich „Wrażliwe serca” jest jedną z pierwszych w Polsce inicjatyw realizowanych w środowisku małych dzieci – uczniów szkoły podstawowej, z udziałem dzieci niepełnosprawnych. Mali wolontariusze sami deklarowali formy pomocy jakiej chcieli udzielać. Dysponowali ogromnym potencjałem energii i pomysłów, które z powodzeniem wdrażaliśmy do realizacji. Aktywność dzieci skupiona była głównie na gruncie szkoły, działaliśmy także w środowisku lokalnym. Z pomocy wolontariuszy korzystały dzieci spędzające czas na świetlicy szkolnej. Wolontariusze odrabiali z nimi lekcje, bawili się, pomagali nauczycielom w sprawowaniu opieki nad podopiecznymi świetlicy. Służyli pomocą w szkolnej szatni, wspierając panią szatniarkę i dyżurujących tam starszych kolegów. Współpracowali z samorządem szkolnym. Pomagali w organizowaniu zabawy karnawałowej dla klas I – III, współorganizowali „Święto miłości i przyjaźni” 14 lutego. Wszyscy uczniowie szkoły przyłączyli się do akcji klubu „Pomóżmy zwierzakom przetrwać zimę”, w ramach której zbieraliśmy karmę i akcesoria dla zwierząt ze Schroniska w Koszalinie. Podsumowaniem akcji była szkolna wycieczka do Schroniska dla Zwierząt, w której oprócz wolontariuszy uczestniczyły dzieci z klas /IB i IIA/ najbardziej zaangażowanych w zbiórce karmy. Wolontariuszki z klas IV – VI brały udział w akcji Banku Żywności, zbierały żywność na potrzeby ubogich. W trakcie pikniku rodzinnego w Przedszkolu nr 1 w Darłowie bawiły przedszkolaków organizując i prowadząc dla nich zabawy rekreacyjne. Wolontariusze naszego klubu dobrowolnie i z dumą nosili na mundurkach plakietki „Jestem wolontariuszem”, które otrzymali na uroczystej „Gali Wolontariatu”, podczas inauguracji działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza 5 grudnia, z rąk Pana Burmistrza Arkadiusza Klimowicza. Dzieci i młodzież aktywnie udzielali się w pracach na rzecz klubu, przygotowując plakaty, ulotki, upominki, promując ideę wolontariatu w szkole. Nasz projekt przeszedł długą drogę eliminacji konkursowych i uzyskaliśmy tytuł Finalistów II Edycji Konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Otwarta szkoła” w obszarze edukacji obywatelskiej. Konkurencja była duża i na wysokim poziomie. Cieszymy się wygranej /jako nagrodę otrzymaliśmy kamerę/ i  już myślimy o kolejnych projektach! Wolontariusze – jesteście Wielcy!

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu. Dziękujemy Pani Hannie Mikulskiej za podjęcie współpracy z Darłowskim Centrum Wolontariatu. Pani Dorocie Kuriacie za złożenie oferty współpracy naszej szkole, Pani Irenie Jarosińskiej – Dyko za Jej wielkie serce i codzienną pracę z uczniami klasy integracyjnej. Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy współpracowali i wspierali Szkolny Klub Wolontariusza. Panu Dyrektorowi Andrzejowi Protasewiczowi szczególnie dziękujemy na zmobilizowanie nas do zgłoszenia naszego uczestnictwa w konkursie MEN „Otwarta szkoła”.

Dorota Adryańczyk

Małgorzata Marek