BIWAK W RUNOWIE

Maj i czerwiec to miesiące  wyjazdów, wycieczek i biwaków. Tak było również w naszej szkole, gdzie uczniowie klasy Vc, Vd i VIe wyruszyli 11 maja 2011 roku na 2-dniowy biwak do Runowa.

Runowo to malownicza wieś kaszubska w gminie Potęgowo, położona na samym skraju lasu. Przepiękna i górzysta okolica, dzika przyroda i niezapomniany klimat, sprawiają, iż każdy kto odwiedza te tereny, zakochuje się w nich. Ośrodek „Pałac pod Bocianim Gniazdem” to XVIII w. pałac z wszechstronnymi pokojami o różnym standardzie, stylową jadalnią i hollem z zabytkowym  kominkiem, położony wśród zieleni łąk, lasów i pól.

W czasie pobytu dzieci odbyły ekscytującą wyprawę do lasu, podczas której poznały ciekawostki o życiu w nim. Odbył się pokaz, jak zdobywać pożywienie i nie zgubić się w lesie, biwakowicze budowali obozowisko oraz przechodzili przez rzekę po moście linowym. Nie obyło się bez upadków do wody, ale przy temperaturze powietrza 24 ° C taka kąpiel była wielką atrakcją.

Po kolacji, podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się na nocne podchody. Na tropiących czekały ciekawe, aczkolwiek dość niezwykłe zadania, które należało wykonać, np. maseczka błotna czy przejście w parze, mając związane sznurówkami nogi. To dopiero był nie lada wyczyn. Późnym wieczorem pod wiatą rozpalono ognisko. Przy akompaniamencie bębna oraz piosenkach śpiewanych przez dzieci można było upiec przepyszne kiełbaski.

Drugiego dnia, po nieprzespanej nocy, odbyły się różne konkurencje grupowe, polegające na wspólnym działaniu wszystkich jej członków. Wyścig z żywiołami i czasem ... REKIN - PALMA - NARTY i inne. Dzieci mogły wykazać się zwinnością, szybkością i pomysłowością. Ostatni punkt programu to przejażdżka konna pod okiem instruktora - super sposób na zaprzyjaźnienie się z końmi i jeździectwem.

Szkoda, że to tylko 2 dni, a czas leci tak szybko. Jednak wrażenia i wspomnienia z wyprawy pozostaną na długo w naszej pamięci.

Maria Bernacka