Co w trawie piszczy…

23 maja 2011 roku w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczy poświęcony szczególnym miejscom ochrony unikatowych gatunków flory i fauny. Wyzwaniem dla czwartoklasistów były parki narodowe, bo o nich tu mowa. Termin imprezy to nie przypadek, ponieważ 24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych, który ustanowiono w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego  w Europie, a jest nim szwedzki Sarek, który powstał w 1909 roku.

Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych o łącznym obszarze 12,5 mln hektarów, co stanowi 1,2 % kontynentu. Średnia wielkość parku w Europie to ok. 52 tys. ha, natomiast w Polsce ponad 13,5 tys. ha. Najwięcej takich obszarów znajduje się w Finlandii (26), lecz największy udział w powierzchni kraju, ponad 7%, mają parki narodowe w Norwegii. W naszym kraju wyznaczono 23 parki, z których dwa znajdują się w naszym województwie.

Czwarte klasy wybrały spośród siebie trzyosobowe zespoły, które przez kilka tygodni zgłębiały zagadnienia przygotowane przez organizatorki: Barbarę Kalinowską i Monikę Kosowską. W trakcie konkursu uczniowie musieli wykazać się różnorodnymi umiejętnościami. Miedzy innymi wskazywali wybrane parki narodowe na mapie, szkicowali ich zwierzęce symbole, rozwiązywali krzyżówkę, układali puzzle i wzięli udział w trzyrundowym quizie. Na zakończenie przedstawili najważniejsze zasady zachowania się w parku narodowym. Okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana do tego stopnia, że nie obyło się bez dogrywki miedzy klasami IV d i IV c. Ostatecznie klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce - klasa IV d

II miejsce - klasa IV c

III miejsce - klasa IV b

Komisja w składzie: Katarzyna Łusiewicz, Jolanta Czarnuch, Barbara Kalinowska i Monika Kosowska, wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które ufundowała Rada Rodziców, za co składamy serdeczne podziękowania.          

Monika Kosowska