Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Od jedenastu lat 3 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, nazywanym „głównym zabójcą XXI wieku”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku 12 milionów ludzi dowiaduje się, że jest chorych na raka, a prawie 8 mln chorych umiera.

Jednocześnie eksperci WHO podkreślają, że możliwe jest ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe o 40 procent, a skutecznym sposobem osiągnięcia tego celu są działania profilaktyczne, takie jak:

•  niepalenie papierosów,

•  zdrowa dieta,

•  regularna aktywność fizyczna,

•  ograniczenie spożycia alkoholu,

•  unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,

•  ochrona przed infekcjami wywołującymi raka.

Najbardziej skutecznym sposobem na wyleczenie nowotworu jest jego wczesne wykrycie.

Działania profilaktyczne podjęto również w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie. Uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Kosowskiej uświadamiali rówieśnikom zagrożenia płynące ze strony nowotworów. Każdy z pracowników szkoły otrzymał różową wstążkę na znak solidarności z ideami tej akcji.

Szkołę odwiedzili również miejscowi licealiści, którzy przedstawili uczniom prezentację multimedialną w ramach programu „Mam haka na raka”.

Monika Kosowska