Światowy Dzień Ziemi

W tym roku Dzień Ziemi w naszej szkole obchodzono pod hasłem „Alternatywne źródła energii”.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, wzrostem produkcji surowców energetycznych, a z drugiej strony wyczerpywaniem zasobów paliw kopalnych oraz obawą o stan środowiska naturalnego uczniowie klas 4-6 poszerzyli wiedzę dotyczącą odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii oraz wzięli udział w konkursach tematycznych.

Klasy 4 przygotowały ekspozycję wykonaną z papieru, tektury, masy plastycznej, a nawet  gipsu. Dzięki ogromnej pomysłowości powstały wspaniałe „budowle” – makiety przedstawiające wiatraki, solary, młyny czy odwierty wykorzystujące energię geotermalną. Klasy 5 i 6 wzięły udział w konkursie plastycznym. Czyste krajobrazy, na których widniały odnawialne źródła, przyciągały spojrzenie przechodzących uczniów.

W rzeczywistości technologie tych źródeł energii rozwinęły się tak, że mogą obecnie konkurować z konwencjonalnymi systemami energetycznymi. Są to przede wszystkim źródła lokalne, które zwiększają poziom bezpieczeństwa energetycznego, przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy, poprawy stanu środowiska naturalnego oraz  promują region.

Wszystkie prace można było podziwiać na szkolnych korytarzach. Każdy mógł oddać swój głos na wybraną pracę. Po głosowaniu w kategorii klas 4 przyznano:

I miejsce dla Julii Gołaś i Sandry Kur (klasa 4b),

II miejsce dla Kacpra Redlińskiego (klasa 4b),

III miejsce dla Szymona Perki ( klasa 4b).

Wyróżniono także prace Hanny Pawlickiej i Michała Pawlickiego z klasy 4a.

W konkursie plastycznym przyznano:

I miejsce Wiktorii Siepietowskiej (klasa 6a),

II miejsce Kamilowi Krzemińskiemu (klasa 5b),

III miejsce Nikoli Olchowik (klasa 6a).

Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Seremak (klasa 5a), Klaudia Szymczak (klasa 6a) i Dominika Schań(klasa 6c).

Dodatkowo uczniowie klas 6 mieli możliwość przygotowania prezentacji multimedialnej dotyczącej w/w tematyki. Najciekawsze prace zostały wyróżnione:

I miejsce dla Patryka Byrwy (klasa 6d),

II miejsce dla Patryka Kumocha (klasa 6c),

III miejsce dla Wiktorii Lichockiej (klasa 6c).

Pokaz prezentacji odbędzie się podczas Dnia Ochrony Środowiska.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursów oraz zaangażowanym nauczycielom.

Barbara Kalinowska