Zajęcia w ferie

Nauczyciele zgodnie z Programem Profilaktycznym Szkoły, który zawiera działania profilaktyczne zmierzające do osiągnięcia następujących celów:

-     kształtowania umiejętności zdrowego trybu życia,

-     pomocy w zrozumieniu i przestrzeganiu zasad współżycia społecznego i kultury bycia,

-     przeciwstawiania się przejawom patologii i agresji społecznej,

-     pomocy dzieciom zagrożonym przestępczością i uzależnieniem,

opracowali plan zajęć pn. „Ferie w Trójce dobra sprawa – gry, nauka i zabawa” oraz poprowadzili  szereg zajęć dla uczniów naszej szkoły podczas ferii zimowych:

-     zajęcia sportowe

-     klub Astronoma

-     mapa na wesoło

-     z komputerem za pan brat

-     gry planszowe w świetlicy

-     warsztaty plastyczne dla klas I – VI

-     eksperymenty przyrodnicze

-     ferie z wolontariatem

-     gry zespołowe

-     gry i zabawy, zajęcia plastyczne

Uczniowie oraz ich rodzice zostali zapoznani z propozycjami zajęć organizowanych w czasie ferii na terenie szkoły oraz z harmonogramem godzin pracy nauczycieli, którzy te zajęcia będą prowadzać. Powyższe informacje były dostępne na szkolnej stronie internetowej.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w w/w zajęciach, dzięki czemu poznali społecznie akceptowane sposoby zagospodarowania wolnego czasu. Zintegrowali się także z grupą i nawiązali więzi koleżeńskie. Poprzez zabawę  nauczyli się rysowania i pisania w programach komputerowych, poznali podstawowe techniki graficzne. Forma zabawowa pracy pozwoliła uczestnikom nie tylko wykonać graficzne prace, ale przede wszystkim zrelaksować umysł i czuć się bezpiecznie. Warsztaty plastyczne dały dzieciom możliwość własnego tworzenia. Swobodna twórczość uwalnia od napięć psychicznych oraz pozytywnie angażuje do dalszej pracy, a poprzez różne formy wyrazu artystycznego wzbogaca wszechstronny rozwój osobowości. Zajęcia rozbudziły w uczniach twórczą postawę wobec siebie i świata oraz rozwinęły zainteresowania i wrażliwość plastyczną. Dla miłośników sportu nauczyciele przygotowali zajęcia z siatkówki, koszykówki, piłki nożnej oraz unihokeja i tenisa stołowego. Dla uczniów interesujących się przyrodą, panie przygotowały ciekawe zajęcia, podczas których dzieci doskonaliły pracę z mapą fizyczną Polski i świata, rozwiązywały przyrodnicze łamigłówki. Nie zabrakło badań, doświadczeń i eksperymentów  z dzieciny chemii, fizyki i biologii. Uczniowie, w czasie zajęć, mogli zapoznać się z działaniem urządzeń elektrycznych, samodzielnie budować układy elektryczne, sprawdzić swój refleks, zaobserwować w jaki sposób różne substancje chemiczne wpływają na siebie np. powodując zmianę barwy, wywołując efekt ciepła, samozapłon lub powstanie innej substancji. „Co można obserwować gołym okiem?” to temat przewodni w czasie spotkań Klubu Astronoma. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o gwiazdach (w tym Słońce), gwiazdozbiorach, Księżycu i planetach. Podczas zajęć stosowano aktywne metody nauczania, jak i różnorodne środki dydaktyczne. Poprzez zabawę lepiej poznali Wszechświat - układali puzzle, łamigłówki, wzięli udział w quizie . Chętnie dzielili się wiedzą korzystając z fachowej literatury. Na zakończenie zajęć wykonali plakat wybranej konstelacji  gwiazd. W ramach zajęć dzieci uczestniczyły również w grach i zabawach integracyjnych, które sprzyjały rozwijaniu  pozytywnej samooceny, uczyły akceptacji siebie i  kolegów, rozbudzały poczucie bezpieczeństwa i sprawiały, iż uczestnicy dobrze czuli się w grupie oraz z grupą.

Również spotkania wolontariuszy były bardzo pracowite. Panie wraz ze swoimi podopiecznymi opracowały scenariusz z okazji Dnia Babci dla przedstawicielek darłowskiego ZERiI. Dla gości przygotowano upominki i słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, któremu towarzyszyły wspomnienia pań z lat dzieciństwa oraz ich niezapomnianych zabaw w czasie ferii zimowych.

W związku z tym, że zajęcia prowadzone podczas ferii cieszyły się  zainteresowaniem wśród uczniów oraz pozwoliły efektywnie spędzić czas wolny, celowe będzie zaplanowanie i zorganizowanie podobnych zajęć podczas ferii zimowych w kolejnym roku szkolnym.