Nauczyciele zgodnie z Programem Profilaktycznym Szkoły opracowali plan zajęć pn. „Ferie w Trójce na wesoło.

Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniach, dzięki czemu poznali społecznie akceptowane sposoby zagospodarowania wolnego czasu. Zintegrowali się także z grupą i nawiązali więzi koleżeńskie. Poprzez zabawę nauczyli się rysowania i pisania w programach komputerowych, poznali podstawowe techniki graficzne. Forma zabawowa pracy pozwoliła uczestnikom nie tylko wykonać graficzne prace, ale przede wszystkim zrelaksować umysł i czuć się bezpiecznie.

Dla uczniów interesujących się przyrodą, panie przygotowały ciekawe zajęcia, podczas których dzieci mogły zapoznać się z działaniem fizyki w życiu codziennym (koło Newtona z użyciem mleka), możliwości mąki ziemniaczanej, tornado w butelce, czy zaobserwować w jaki sposób różne substancje chemiczne wpływają na siebie np. powodując zmianę barwy, wywołując efekt ciepła, powstanie innej substancji.

W ramach zajęć „Gry i zabawy” dzieci uczestniczyły również w zabawach integracyjnych, które sprzyjały rozwijaniu pozytywnej samooceny, uczyły akceptacji siebie i kolegów, rozbudzały poczucie bezpieczeństwa i sprawiały, iż uczestnicy dobrze czuli się w grupie i z grupą. Podczas spotkań Szkolnego Klubu Wolontariatu dzieci zapoznały się z treścią bajki „Kopciuszek”. Uczniowie czytali tekst z podziałem na role, a w ostatnim dniu spotkania dzieci pod opieką nauczyciela wystawiły mini teatrzyk dla maluchów z zaprzyjaźnionego przedszkola.

Uczniowie lubiący zajęcia plastyczne mogli pochwalić się swoimi zdolnościami artystycznymi, malując farbami przepiękne prace o tematyce zimowej (bezpiecznie sporty, zamieć śnieżna) z zastosowaniem techniki leniwej ósemki oraz malowania palcami. Dobra zabawa z małym bałaganem, któż nie chciałby się tak bawić.

Ferie zimowe w SP3 upłynęły również na sportowo. Celowo wybraliśmy aktywną formę spędzania wolnego czasu. Uznaliśmy, że właśnie sport istotnie wyrówna obciążenia fizyczne  i  psychiczne minionego semestru. Zachęcaliśmy dzieci do wspólnej zabawy w ramach zmagań sportowych. Propagowaliśmy korzyści płynące ze zdrowego trybu życia. Przygotowane różnorodne dyscypliny sportowe: piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, halowa piłka nożna, unihoc, różnego rodzaju zabawy wychodziły naprzeciw zainteresowaniom oraz potrzebom rozwojowym uczniów. Dużym powodzeniem cieszyła się gra w tenisa stołowego.  Dodatkowo w ramach ferii zimowych zorganizowany został Turniej Piłki Koszykowej Dziewcząt i Chłopców ,,Drużyn Podwórkowych”.

Anna Lichańska