Pola nadziei

20 października nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przystępując do  16 edycji akcji „Pola nadziei” zasadzili żonkile przy Domu Hospicyjno-opiekuńczym w Darłowie. Celem tej akcji jest nie tylko pozyskanie środków finansowych na funkcjonowanie hospicjum i opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej mającej na celu uwrażliwienie całego społeczeństwa Darłowa na potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych, umierających, a także osób starszych.

Dlaczego żonkile?  Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie - odrodzenie,  a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Ten kwiat poprzez  swoją  subtelność,  barwę  i  zapach  uświadamia  nam  wyższe  cele  istnienia  symbolizując  kruchość i ulotność życia.

Na nasze „Pola nadziei” przybyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz przedstawiciele wielu darłowskich instytucji. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej sprawowanej przez ks. bp Edwarda Dajczaka ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Następnie wszyscy zasadzili cebulki żonkili w ogrodzie przy hospicjum. Dla każdego sadzącego członkowie SKC przygotowali wizytówki w kształcie żonkili, które sadzący wtykali przy posadzonej przez siebie cebulce.

Akcja „Pola nadziei” zakończy się na wiosnę. Wtedy wręczymy kwiat żonkila tym, którzy będą składać ofiary na funkcjonowanie hospicjum.

Zdjęcia: Roman Książkiewicz