Europejskie Dni Ptaków

7 października 2019 godz. 19:14:56

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody - jesienną wędrówkę ptaków.

W pierwszy weekend  października w całej Polsce wolontariusze zapraszają do udziału wycieczkach, w trakcie których wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiają do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora.

Kolejny raz w akcji wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Darłowa pod opieką szkolnego koordynatora - pani Moniki Kosowskiej. W piątek tj. 4 października, fani „skrzydlatych przyjaciół” z klasy 8C udali się na spacer po Darłowie. Policzyli napotkane ptaki, zrobili notatki i stworzyli raport z dokonanych badań. W tegorocznym darłowskim rankingu I miejsce zajęła kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) - 81 sztuk, II miejsce gawron  (Corvus frugilegus) - 36 osobników, III miejsce - sikora bogatka (Parus major) - 22 sztuki. Oprócz tego napotkano wróble, sroki, grzywacze, sierpówki, śmieszki, łabędzie czy kormorany.

Zajęcia terenowe są efektywnym sposobem na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie i świetną okazją do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uśmiechy uczestników są najlepszym tego dowodem.

Monika Kosowska