Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku

3 lutego 2020 godz. 19:57:12

Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...”

Kto maliny zbierał będzie?

30 stycznia gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku.

Aktorzy wystąpili ze spektaklem pt. "Dziady"cz.II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Uczniowie klas: 8a, 8 c i 8 e mogli podziwiać grę aktorów, rekwizyty oraz muzykę. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu. Dzięki przedstawieniu uczniowie mogli lepiej zrozumieć lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są aktualne także w dzisiejszych czasach.

Natomiast adaptację słynnego dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, będącego w kanonie lektur obowiązkowych obejrzeli uczniowie klas: 7a, 7b, 7c i 6 f.

Troje aktorów świetnie poradziło sobie z odegraniem ról bohaterów utworu. Wystąpili w charakterystycznych strojach, które oddały klimat zamierzchłych czasów. Gra w ograniczonym składzie wymagała dużych umiejętności mimicznych i głosowych oraz sprawności ruchowej.

Spektakl był bardzo pouczający i skłaniał do refleksji. Zbrodnie Balladyny okazały się tylko pretekstem do tego, aby przekazać uczniom ważne prawdy moralne.

Wizyta teatru okazała się pożyteczną lekcją języka polskiego. Przedstawienie dało uczniom możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła oraz okazję do przypomnienia treści i problematyki dramatu, a dla szóstoklasistów było zachętą do przeczytania lektury.Aktywne poznawanie losów bohaterów lektur było bardzo emocjonujące i zapewne zostanie w pamięci uczniów na długo.

Angelika Kuriata