Warsztaty ornitologiczne dla najmłodszych

17 listopada 2020 godz. 15:32:27

Warsztaty ornitologiczne dla najmłodszych

W październiku w darłowskiej Trójce odbyły się warsztaty ornitologiczne. W zajęciach uczestniczyli  uczniowie  klasy 2c. Dzieci dowiedziały się, jakie ptaki mogą spotkać w naszym mieście i jak je odróżnić, dlaczego ptaki latają i czy wszystkie posiadają taką zdolność, które ptaki mogą spotkać zimą, a które przez cały rok, jakie problemy mogą czyhać na naszych skrzydlatych przyjaciół.  Wiadomości zostały przekazane w bardzo przystępny sposób, aby nasi najmłodsi uczniowie mogli je na długo zapamiętać. Większość materiałów została przygotowana przez ich starszych kolegów. Drugoklasiści grali w domino, układali memory, kolorowali ptaki, rozwiązywali krzyżówki, różnorodne zadania, analizowali ulotki i plakaty nt. mądrego  dokarmiania ptaków. Wszyscy pilnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Każdy z  nich otrzymał książkę pt. „Ptaki naszych lasów”, która spełnia także rolę zeszytu w którym zaprezentowano na rysunkach, zdjęciach i w krótkich opisach 39 gatunków ptaków żyjących w naszych lasach. Między kartami wpięta była kalka, na którą dzieci mogły przerysować sylwetki ptaków i w ten sposób bez trudu zapamiętać, jak wyglądają i nazywają się opisane gatunki. Do rozwiązania był też ciekawy quiz o skrzydlatych mieszkańcach naszych lasów, a na końcu dyplom ornitologa dla młodego czytelnika. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali także słodkie upominki.

Warsztaty  zorganizowane w ramach projektu „Ekodetektywi”, który realizowany jest dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem konkursu Fundacja „Za górami, za lasami”.