„Jesienny challenge matematyczny w Trójce” – Mecz Matematyczny

26 października 2021 godz. 20:23:25

„Jesienny challenge matematyczny w Trójce” – Mecz Matematyczny

25 października, w ramach realizowanego projektu „Jesienny challenge matematyczny w Trójce” w VIII edycji programu mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku, odbył się Mecz Matematyczny.

Do rozegrania Meczu Matematycznego zaprosiliśmy reprezentację uczniów klas 7 i 8 z zaprzyjaźnionej Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lotników Morskich STO w Darłowie.

Mecz rozpoczął się punktualnie od krótkiego przedstawienia regulaminu rozgrywek. W jury zasiedli: p. Piotr Jaźwiński – sędzia niezależny, nauczyciel matematyki w ZSM, p. Katarzyna Łusiewicz, jako przedstawicielka Szkoły Podstawowej nr 3 i p. Jacek Mizianty, przedstawiciel Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Darłowie.

Obie drużyny po otrzymaniu kopert z zadaniami, miały 45 minut w osobnych salach na przygotowanie rozwiązań 7 zadań.

Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Warzuchowska (kl. 8D), Julian Juśko (kl. 8B) i Marceli Lubowiecki (kl. 8G).

Po 45 minutach wszyscy spotkali się w jednej sali i rzut monetą zadecydował, że to drużyna gospodarzy zadała pierwsze zadanie drużynie gości. Pierwsze zadanie okazało się niezbyt łatwe, ale drużyna gości poradziła sobie z nim pokonując pojawiające się przeszkody. Kapitan naszej drużyny: Marceli Lubowiecki, zgłosił celne uwagi co do jego rozwiązania i dzięki temu zdobyliśmy dodatkowy 1 pkt.

Zadanie zadane przez gości naszej drużynie również sprawiło nam nieco trudności, ale w ostatecznym rezultacie Wiktoria Warzuchowska zdobyła za przedstawienie jego rozwiązania 7,5 pkt. na 10 możliwych. Następne zadanie zadane przez nas gościom, nie sprawiło im żadnego problemu i członek drużyny gości prezentujący rozwiązanie zdobył maksymalną ilość punktów wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie. Cenne było to, że całe rozwiązanie przedstawił ustnie, bez zapisywania notatek na tablicy.

Z zadaniem zadanym przez gości Julian Juśko poradził sobie znakomicie zdobywając 9,5 pkt. Następne zadanie, które nasza drużyna zadała gościom, drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Darłówku „odbiła” i niestety okazało się to błędem taktycznym. Julian rozwiązał je przestawiając logiczny i spójny wywód, za który otrzymał 6,5 pkt. To zadanie okazało się najtrudniejsze i przełomowe w dalszej rozgrywce, ponieważ za ostatnie rozwiązanie zadania przedstawionego przez Marcelego Lubowieckiego otrzymaliśmy 9,5 pkt. zwyciężając  sumą 34 punktów. Drużyna gości zajęła II miejsce.

Jury oceniało przedstawiane rozwiązania biorąc pod uwagę rozumowanie, prezentację, posługiwanie się językiem matematycznym, poprawność formalną, sposób rozwiązania i otrzymanie prawidłowego wyniku zadania. Mecz matematyczny wykazał wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych obu drużyn. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku staniemy do rozgrywek w II Meczu Matematycznym.

Dla zainteresowanych przedstawiamy treść zadania „odbitego”, którego rozwiązanie zdecydowało o zwycięstwie naszej drużyny.

„W jednym z trzech pokoi znajduje się lew. Na drzwiach pokoju nr 1 wisi kartka z napisem „Tu jest lew”. Na drzwiach pokoju nr 2 wisi kartka z napisem „Tu nie ma lwa”. Na drzwiach pokoju nr 3 wisi kartka z napisem „2 + 3 = 2 · 3”. Dokładnie jedna z tych informacji jest prawdziwa. W którym pokoju znajduje się lew?”

Organizatorzy:

E. Jaźwińska – koordynator projektu „Jesienny

challenge matematyczny w Trójce”

H. Bajor -  nauczycielka matematyki

E. Kruk - nauczycielka matematyki