Biologiczny Dzień Drzewa

26 października 2022 godz. 14:44:22

Biologiczny Dzień Drzewa

Dzień Drzewa to międzynarodowa i spontaniczna akcja sadzenia drzew, a także promocji zieleni, mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

12 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie również zaakcentowano ten dzień. Uczniowie w trakcie zajęć terenowych koła biologicznego udali się do parku im. Króla Eryka Pomorskiego. Mierzyli średnicę pni wybranych drzew. Dokonywali obserwacji różnorodności tych roślin. Sprawdzali strukturę kory, jej kolor, a także uczyli rozpoznawać się odpowiednie gatunki po wygładzie liści. Następnie korzystając z tabeli wiekowej drzew, opracowanej przez prof. dr. Longina Majdeckiego, obliczali szacunkowy wiek drzew.

Dzieci z klasy 5D na lekcji biologii wcieliły się w rolę drzew. Swoje przemyślenia przeniosły na papierowe liście, odtwarzając ich naturalne kształty. Na każdym z nich wypisywały, jakie korzyści  nam one dają, po co w ogóle są, dlaczego należy je szanować, jaką rolę pełnią w przyrodzie oraz w życiu człowieka i jak wyglądałoby życie bez nich.  Wspólnie  utworzyły interesującą kompozycję.

Pamiętajmy, że obchody tego dnia to także idealny moment na jesienny spacer z rodziną po parku czy lesie. W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi.

Monika Kosowska