Sukces uczniów SP3 w Turnieju Maszyn Wodnych

28 października 2022 godz. 06:29:56

Sukces uczniów SP3 w Turnieju Maszyn Wodnych

Dnia 26 października w Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie odbył się Turniej Maszyn Wodnych organizowany przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem zawodników było zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. W ten sposób organizatorzy turnieju chcieli  propagować Odnawialne Źródła Energii oraz zainteresować i zainspirować młodzież do podjęcia nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką.

Zgłoszone konstrukcje rywalizowały w dwóch konkurencjach: mocy lub wydajności. Konkurencja „Moc” polegała na podniesieniu masy 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie, natomiast konkurencja „Wydajność” polegała na wykonaniu pracy podnoszenia masy 5 kg na wysokość 2 metrów zużywając jak najmniej wody.

Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowały następujące drużyny:

ZKW (Zuzanna Paszkiewicz, Weronika Machyna, Klaudia Świątkowska) - kategoria moc, Papajowce (Kornel Kolański, Maksymilian Machyna, Paweł Czajkowski) - kategoria moc, Morscy Inżynierowie (Julia Baczyńska, Justyna Gonera, Tymoteusz Tymecki) - kategoria wydajność, Team Kałski (Jakub Karski, Adrian Lorenc, Wiktor Wróbel) - kategoria moc, Betoniarze (Kacper Szczęsny, Fabian Marynka) - kategoria moc, Majsterkowicz (Dominik Dankowski) - kategoria moc, ALM (Maja Gajzler, Lena Obracianko, Adam Brzozowski) - kategoria wydajność, Bambarylsony (Jan Płóciennik, Eryk Połczyński, Piotr Szałacha).

Finalistą tegorocznego konkursu został uczeń SP3 Dominik Dankowski, który w kategorii MOC wywalczył I miejsce. Na podium stanęła również drużyna ALM w składzie Maja Gajzler, Lena Obracianko oraz Adam Brzozowski, którzy zajęli III miejsce. Młodzi konstruktorzy otrzymali nagrody rzeczowe, a Dominik dnia 4 listopada weźmie udział w finale Turnieju Maszyn Wodnych, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Udział w projekcie ekologicznym z dziedziny odnawialnych źródeł energii z pewnością poszerzył wiedzę uczestników z zakresu energetyki oraz zagadnień technicznych. Branża OZE będzie potrzebować z każdym rokiem coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Dlatego poprzez takie inicjatywy zachęcamy młodych ludzi do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowoczesną energetyką.

Wszystkim młodym fizykom dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas na zbudowanie turbiny wodnej.

Marta Sołtan