II Mecz Matematyczny

2 grudnia 2022 godz. 12:44:48

II Mecz Matematyczny

30 listopada odbył się w naszej szkole II Mecz Matematyczny, którego organizatorami byli nauczyciele uczący matematyki w naszej szkole.

Do rozegrania Meczu Matematycznego zaprosiliśmy reprezentację uczniów klas 7 i 8 z zaprzyjaźnionej Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lotników Morskich STO w Darłowie.

Mecz rozpoczął się punktualnie od krótkiego przedstawienia regulaminu rozgrywek.

W jury zasiedli: p. Piotr Jaźwiński – przewodniczący jury, sędzia niezależny, nauczyciel matematyki w ZSM, p. Joanna Gajewicz – wicedyrektor, nauczycielka matematyki w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Darłowie, p. Artur Śmiech – nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie.

Obie drużyny, po otrzymaniu kopert z zadaniami, miały 45 minut na przygotowanie rozwiązań 7 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Machyna – kapitan drużyny (kl. 8A), Patrycja Makarewicz (kl. 8A), Kornel Kolański (kl. 8A) oraz Paweł Czajkowski (kl. 8C) i Bartosz Pomianowski (kl. 8A) jako obserwatorzy.

Po 45 minutach wszyscy spotkali się w jednej sali i rzut monetą zadecydował, że to drużyna gości zadała pierwsze zadanie drużynie gospodarzy. Przedstawienie rozwiązania pierwszego zadania przypadło Patrycji. Następnie goście poradzili sobie z łatwością z rozwiązaniem zdania zadanego im przez naszą drużynę zdobywając 9 punktów na 10 możliwych i wyznaczyli zadanie dla nas. Nie było ono łatwe, ale Kornel zdobył za jego rozwiązanie 8 punktów na 10 możliwych. Kapitan drużyny gości zgłosił celną uwagę do jego rozwiania i zdobył tym samym dodatkowy 1 punkt dla swojej drużyny. Drugie zadanie dla gości przyniosło im 9 punktów wyprowadzając ich na prowadzenie. Z zadaniem z dziedziny kombinatoryki zadanym przez gości walczył dzielnie kapitan naszej drużyny. Niestety zadanie zostało uznane przez jury jako nierozwiązane. Ostatnie zadanie rozwiązywane przez gości również nie było łatwe, w obliczeniach pojawił się błąd, jednak goście zdobyli za jego rozwiązanie 8 punktów. Maksymilian dzięki trafnym uwagom do jego rozwiązania zdobył dla naszej drużyny jeszcze 2 punkty.

Ostatecznie w II Meczu Matematycznym zwyciężyła drużyna Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lotników Morskich STO w Darłowie zdobywając 27 punktów.

Jury oceniało przedstawiane rozwiązania zadań biorąc pod uwagę rozumowanie, prezentację, posługiwanie się językiem matematycznym, poprawność formalną, sposób rozwiązania i otrzymanie prawidłowego wyniku zadania. Mecz matematyczny wykazał wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych obu drużyn. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku staniemy do rozgrywek w III Meczu Matematycznym.

Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników międzyszkolnego II Meczu Matematycznego ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie, za co serdecznie dziękujemy.

Ewa Jaźwińska