Profilaktyki nigdy za wiele!!!

19 stycznia 2023 godz. 17:56:37

Profilaktyki nigdy za wiele!!!

Od stycznia 2023 roku, w klasach piątych realizowany jest „Program Domowych Detektywów - Jaś i Małgosia na tropie”.

Głównym celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczenie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Powodzenie programu zależy od aktywnego udziału i zaangażowania się rodziców, którzy dla dzieci w wieku 11 lat nadal są największym autorytetem.

Program Domowych Detektywów składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i jest utworzony w konwencji nauki poprzez zabawę.

Materiałem wykorzystywanym do pracy w szkole oraz w domu są cztery zeszyty komiksowe.

W ramach pracy w domu uczniowie wraz ze swoimi rodzicami tworzą tzw. „Domowe Drużyny”. Zadaniem drużyn jest wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy zeszyt zawiera jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „Domowych Drużyn” oraz krótkie porady dla rodziców. Bohaterami komiksu jest para młodych detektywów Jaś i jego koleżanka Małgosia, którzy modelują wśród uczniów pożądane zachowania oraz postawy związane z alkoholem.

Program Domowych Detektywów rekomendowany jest przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Życzymy powodzenia w realizacji pierwszych zeszytów!!!

Pedagodzy szkolny: Anna Lichańska, Edyta Filewicz