Menu Menu SP3 Darłowo

Mały Biblista” - finał diecezjalny szkół podstawowych

W czwartek 28 maja 2005 r. w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie odbył się Finał IV Konkursu Biblijnego dla Szkół Podstawowych „Mały Biblista”, którego organizatorami są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Gertrudy w Darłowie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza Ochrony Wojsk Pogranicza, Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Sam konkurs odbywa się już po raz VIII, a rangę diecezjalnego uzyskał 4 lata temu. Eliminacje odbywały się w czterech rejonach: Koszalin (Gimnazjum w Mścicach), Piła (SP nr 7), Słupsk (SP nr 7), (Szczecinek SP nr 4).

We wszystkich rejonach uczestniczyło: w grupie starszej (klasy V – VI) 116 osób, w młodszej ( klasy III – IV) 76 osób, z ponad 60 szkół.

Kwalifikacje w rejonach były pisemne. By zakwalifikować się do finału uczestnicy musieli osiągnąć 75% punktów możliwych do uzyskania (19 z 25).

Do finału zakwalifikowało się z rejonu Koszalin z grupy starszej 3 osoby, z rejonu Piła – z grupy starszej 3 osoby i z młodszej 2 osoby, z rejonu Szczecinek z grupy starszej 2 osoby, z młodszej 1, rejon Słupsk z grupy starszej 2 osoby, z młodszej 2 osoby.

W finale uczestnicy odpowiadali na pytania ustne o różnej trudności ( 1 – 3 punktów, decydował sam uczestnik) oraz rozwiązywali zadania pisemne.

W komisji konkursu zasiadali:

Hanna Mikulska - dyrektor SP3 w Darłowie, ks. Ryszard Ryngwelski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie, ks. Eugeniusz Gnibba - proboszcz Parafii pw. św. Gertrudy w Darłowie, Katarzyna Łusiewicz -  wicedyrektor SP3 w Darłowie, Krystyna Staruch i Grażyna Ososko - katechetki SP3 w Darłowie.

W grupie młodszej I miejsce zajęła Katarzyna Smolarek z SP nr 1 w Miastku, II miejsce Maciej Płaszczyński z ZS w Łubowie, III miejsce Dariusz Długołęcki z SP w Sławianowie.

W grupie starszej I miejsce Weronika Miksza z SP nr 1 w Świdwinie, II miejsce Marta Strzelecka z SP nr 5 w Słupsku, III miejsce Kinga Wasilewska ze ZS nr 3 w Pile.

Nagrody zwycięzcom obu grup wręczyli: Hanna Mikulska, ks. Ryszar Ryngwelski, oraz ks. Eugeniusz Gnibba.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom za uczestnictwo i książkę, natomiast zwycięzcy rower, za II miejsce discman, III miejsce – pamięć przenośną do komputera. Fundatorami nagród byli: Burmistrz Miasta, Wójt Gminy Darłowo, Rada Szkoły nr 3 i prywatni sponsorzy.

W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs dla gimnazjalistów. Eliminacje odbyły się również w czterech rejonach. Zakwalifikowało się do finału, który odbył się również na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie dnia 7 kwietnia 2005 r., 8 osób (Koszalin – 3 osoby, Piła – 2 osoby, Słupsk – 1 osoba, Szczecinek – 2 osoby) dotarło tylko 6 osób. Zwycięzcą został Stępniewski Paweł z Gimnazjum nr 4 w Słupsku, pozostałe miejsca na podium podzielili między sobą bracia Piotr i Paweł Tomkowicze z Gimnazjum nr 2 w Wałczu. W eliminacjach uczestniczyło 150 Gimnazjalistów.

Grażyna Ososko