Menu Menu SP3 Darłowo
                                                                 

II PRZEGLĄD JĘZYKÓW OBCYCH

Nauka języków obcych jest dziś jednym z najważniejszych zadań szkoły, bo należymy do zjednoczonej Europy, w której młodzież powinna poruszać się swobodnie, a język nie może być barierą ograniczającą kontakty. Nauczyciele z naszej szkoły zachęcają do angażowania się w różnorodne formy pracy i zabawy z językiem obcym. Od kilku lat odbywają się w  Szkole Podstawowej Nr 3 w Darłowie Dni Europejskie, które od 2004 roku przekształciły się w  Przegląd Języków Obcych.

25 maja 2005 r. odbyła się druga edycja Przeglądu. Pomysłodawczyniami dnia językowego są nauczycielki języka angielskiego: Dorota Jastrzębska i Agnieszka Śmigielska-Sadłowska oraz języka niemieckiego: Olga Ślesik i Maryla Michnik-Dydyna. W tym dniu wybrani uczniowie zaprezentowali się przed publicznością w różnych scenkach odgrywanych w języku angielskim i niemieckim. Prezenterką niemieckojęzyczną była Magdalena Sygulska z kl. VI g a jej towarzyszem angielskojęzycznym Damian Wasiuk z kl. VI f. Nasi uczniowie umieją porozumieć się po angielsku i niemiecku w wielu sytuacjach. Potrafią zachęcić turystów do obejrzenia atrakcji naszej miejscowości, wiedzą jak zamówić śniadanie, bawią się w chowanego, znają wyliczanki, wierszyki, piosenki. Nauka języków obcych sprawia uczniom przyjemność i chętnie zaangażowali się w przygotowania do Przeglądu. W języku niemieckim wystąpili uczniowie klas IV d, III b, VI h, VI d, V d. W języku angielskim zaprezentowali się uczniowie z klas VI c, IV e, III a, V c, V a, IV a, V b.

Oprócz występu uczniowie przygotowali również odpowiednie plakaty i postery w językach obcych, które można było podziwiać na sali gimnastycznej i holu szkolnym. Do Przeglądu włączyła się również klasa III e wystawą o Wielkiej Brytanii, która kończyła dwuletni cykl zajęć o Europie w ramach autorskiego programu Doroty Krajczyńskiej-Gruba „Edukacja europejska w nauczaniu zintegrowanym”.

Ciekawymi, a często także zabawnymi scenkami prezentowanymi przez uczniów pokazano, że obecnie nauka języków obcych skupia się przede wszystkim na aspekcie praktycznej znajomości języka, jego zastosowania w życiu codziennym w kraju i za granicą. Uczniowie bawią się ucząc i uczą bawiąc. Aby zachęcić uczniów do ciągłego pogłębiania znajomości języków obcych nauczyciele wychodzą z nauczaniem poza zajęcia szkolne. Dzięki temu, w trakcie takich imprez jak Przegląd, mamy okazję przekonać się, że nasza szkoła także bierze udział w praktycznym jednoczeniu Europy. Jednoczenia w sposób naturalny przez poznanie kultury, obyczajów i języka drugiego narodu. I to już od najmłodszych lat.

Dorota Krajczyńska-Gruba