Menu Menu SP3 Darłowo

KONKURS MISTRZ ORTOGRAFII

Uczennica klasy III e ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Darłowie MAGDALENA WRONA jest trzykrotną laureatką konkursów ortograficznych organizowanych dla klas trzecich.

Pierwszy sukces osiągnęła zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Klas III w swojej szkole. Tytuł wicemistrza przypadł Adamowi Czapnikowi z klasy III a.

Tych dwoje uczniów reprezentowało SP 3 w Koszalinie na V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się 6 maja 2005 r. Wzięło w nim udział 47 uczniów z ponad 20 szkół podstawowych. W komplecie stawiły się reprezentacje wszystkich koszalińskich podstawówek i wielu innych z okolicznych miejscowości m.in. z Darłowa, Sianowa i Dąbek. Uczniowie pisali najpierw dyktando, potem rozwiązywali ortograficzny test. Mistrzynią Ortografii została tam Magdalena Wrona, która zdobyła 367,5 na 380 możliwych do zdobycia punktów. Drugie i trzecie miejsce przypadło uczniom z koszalińskich szkół nr 17 i 18. Trójka zwycięzców wyróżniona została pucharami, dyplomami i wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.

Inicjatorkami i organizatorkami ortograficznych zmagań były trzy nauczycielki nauczania zintegrowanego ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Koszalinie, wspierane przez metodyka z koszalińskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Trzecim sprawdzianem wiedzy ortograficznej był V Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Sławnie, który odbył się 19 maja 2005 r. w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 3. Przybyło na niego 57 uczniów ze szkół powiatu sławieńskiego. Darłowską „trójkę” reprezentowało tym razem dwunastu uczniów: Piotr Kowalczyk, Kacper Błaszczak, Adam Czapinik, Magdalena Walasik i Dawid Worobiej z kl. III a, Natalia Boruń z kl. III b, Marta Wrzesińska i Karol Kos z kl. III c, Tomasz Gawęda i Natalia Grzebyk z kl. III d oraz Magdalena Wrona i Adrianna Mielczarek z kl. III e. Przybyły też dzieci z Jeżyczek, Korlina, Kopnicy, Dąbek, Darłówka i oczywiście ze Sławna. Konkurs polegał na napisaniu dyktanda pt. „Papużka”, a jego treścią była rozmowa papugi z pliszką. I tym razem Magdalena Wrona okazała się bezkonkurencyjna. Drugie miejsce zajął również uczeń z SP 3 w Darłowie -  Dawid Worobiej.

Wszyscy uczniowie klas trzecich systematycznie doskonalą umiejętności ortograficzne na zajęciach. Aby wytypować najlepszych znawców ortografii nauczyciele klas trzecich SP 3 w Darłowie włączyli dodatkowo zadania zaproponowane w  programie autorskim „Przygotowanie uczniów klas trzecich do szkolnego i powiatowego konkursu ortograficznego”. Jego autorkami są nauczycielki nauczania zintegrowanego – Justyna Tomczyk i Dorota Krajczyńska-Gruba. Dzięki temu udało się w sposób obiektywny wytypować najlepszych reprezentantów „trójki”, którzy stanęli do rywalizacji pozaszkolnej w Sławnie i w Koszalinie. Sukcesy Magdy i Dawida potwierdziły skuteczność przyjętej w SP 3 metody takich przygotowań.

Dorota Krajczyńska-Gruba