Menu Menu SP3 Darłowo

ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW

Ponad 100 pierwszoklasistów pasowano uroczyście na ucznia w Szkole Podstawowej Nr 3 w Darłowie.

Piękna  uroczystość  Ślubowania i Pasowania  pierwszaków  odbyła  się  w  czwartek  25 listopada 2004 r. Przybyli na nią zaproszeni goście, którzy interesują się życiem naszej szkoły: Burmistrz Miasta - Arkadiusz Klimowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej - Zbigniew Grosz, Proboszcz Parafii św. Gertrudy - ks. Eugeniusz Gnibba, Komendant Strażnicy Straży Granicznej - Mikołaj Kaczanowicz, Przewodniczący Rady Szkoły - Zygmunt Jęcka, dyrektorzy  oraz wychowawcy darłowskich przedszkoli, a także panie dyrektor Hanna Mikulska i Bogusława Skoneczna oraz rodzice pierwszoklasistów.

Niezwykle przejęci uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się na początek w okolicznościowej części artystycznej, recytując wiersze i śpiewając piosenki (akompaniowała Grażyna Kopeć).

Każda klasa pierwsza wyróżniała się od innych kolorem czapek i zawiązanych pod szyją wstążeczek: granatowy - klasa Ia, wych, Urszula Kaczkowska, czerwony - kl.Ib, wych. Anna Bukowska, pomarańczowy - kl.Ic, wych. Alina Galik, turkusowy - kl.Id, wych. Beata Wojtkowska, zielony - kl. Ie, wych. Irena Dyko.

Po części artystycznej przyszła pora      na część oficjalną i najważniejszą:       Akt Ślubowania  i Pasowania na Ucznia Klasy I. Tekst ślubowania czytała pani dyrektor Hanna Mikulska, a wszyscy  pierwszoklasiści powtarzali za nią słowa:

"Jestem małym Polakiem.

Uczę się w szkole polskiej,

Przyrzekam uczyć się pilnie (...)"

Reprezentanci poszczególnych klas ślubowali na sztandar szkoły.

Drugim ważnym momentem w tym dniu było Pasowanie. Aktu Pasowania dokonali Burmistrz Darłowa i Dyrektor szkoły. Nawiązując do tradycji rycerskiej uczniów pasowano przez dotknięcie prawego ramienia ogromnym ołówkiem lub pokaźnych rozmiarów piórem. Na pamiątkę tej chwili każdy uczeń otrzymał "Dyplom Pasowania". Wszystkim uczniom klas pierwszych nadano "Miano uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Żołnierza WOP".

Na zakończenie przyjęcia do braci uczniowskiej pierwszoklasiści wysłuchali skierowanych do nich słów A.Klimowicza, Z.Jęcka i H.Mikulskiej. W imieniu nowych uczniów wszystkim zebranym podziękowała uczennica Marta Witkowska, a każdy zaproszony gość otrzymał od dzieci laurkę. Wspólne odśpiewanie hymnu szkoły zakończyło uroczystą akademię.

Dzieci wraz z wychowawcami i  rodzicami przeszli do swoich klas, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek. Od tej chwili przed nimi wiele obowiązków i nowych zadań, którym  będą  mogli  sprostać z  pomocą nauczycieli i tych wszystkich, którzy w dniu ślubowania życzyli im samych sukcesów i  powodzenia.

Po południu tego samego dnia odbyły się dyskoteki andrzejkowe dla uczniów klas II i III oraz klas IV-VI  z tradycyjnymi wróżbami i przepowiedniami.

Dorota Krajczyńska-Gruba