Menu Menu SP3 Darłowo

Święto Szkoły Podstawowej Nr 3

ZDJĘCIA 13.X

ZDJĘCIA 14.X

13 i 14 października br., w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, nasza szkoła obchodziła 40-lecie swojego istnienia i aktywnej działalności w mieście.

Świętowanie rozpoczęło się  w czwartek kolorową paradą uczniów i nauczycieli, która przeszła ulicami Darłowa. Korowód uczniów przystrojony czerwono-żółto-niebiesko-białymi balonami i chustami symbolizującymi barwy szkoły rozweselił ulice naszego miasta.

W tym dniu uczniowie klas młodszych odwiedzili placówkę Straży Granicznej – patrona szkoły. Mieli okazję zapoznać się z pracą funkcjonariuszy i poznać m.in.  metody szkolenia i umiejętności psa tropiącego naszych pograniczników. Spotkania uczniów, nauczycieli i przedstawicieli Straży Granicznej należą już do rytuału szkolnych świąt. Po raz kolejny darłowscy pogranicznicy pokazali, jak skuteczni są w swojej pracy, nie tracąc nic ze swej życzliwości, gościnności i umiejętności utrzymywania dobrych kontaktów z młodzieżą.

Z okazji obchodów  wszystkie korytarze i klasy zapełniły się zdjęciami z życia szkoły na przestrzeni ostatnich 40 lat, pamiątkami oraz przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli ciekawymi wystawami prezentującymi osiągnięcia dydaktyczne i sportowe kolejnych roczników. Tak pięknie udekorowaną szkołę udostępniono z okazji jubileuszu absolwentom, których przez 40 lat przewinęło się ponad 7 tysięcy. Przy wejściu witała wszystkich Pani Dyrektor Hanna Mikulska wręczając gościom okolicznościowe suweniry.

W piątek, w Dniu Edukacji Narodowej, uroczystości miały bardziej oficjalny charakter. Rozpoczęły się uroczystym przemarszem nauczycieli do kościoła w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdyni. Mszę świętą w intencji zmarłych pracowników szkoły odprawili ks. proboszcz Eugeniusz Gnibba, ks. Rafał Stasiejko i kleryk Marcin Goździk. Z kościoła korowód nauczycieli pomaszerował w asyście orkiestry do kina „Bajka”, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali program artystyczny, w którym wspomnienia z dawnych lat przeplatały się z teraźniejszością. W roli konferansjerów wystąpili: wychowawczyni klasy III a Małgorzata Wawulska i jej obecny uczeń Piotr Morawski. Wiele piosenek zaśpiewał szkolny chór prowadzony przez nauczycielkę muzyki Marzenę Wolską. Nie zabrakło też humoru i szkolnej satyry. Utalentowani uczniowie o zacięciu aktorskim doskonale odegrali swoje role przedstawiając różne szkolne typy charakterologiczne: Magdalena Nowak jako Monisia Wzornisia, Maciej Firuta – Radek Kwaśniak, Paweł Szprendałowicz – Felek Kabelek, Anna Żmuda – Dorotka Ślicznotka, Beata Jaskulska – Wioletka Poetka, Oskar Leśniak – Tymek Zadymek. Ich prezentacji dokonywał Maciej Wisowaty. Wystąpił też zespół taneczny w układach przygotowanych przez Panią Wiolettę Mordacz. Na keybordzie akompaniowała Grażyna Kopeć. Nad całością czuwały autorki całej oprawy artystycznej Agnieszka Nowak-Pawlicka i Mariola Kowalczyk.

Akademię uświetnili zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, Straży Granicznej, dyrektorzy szkół i innych placówek oświatowych. Gośćmi szczególnymi byli wszyscy poprzedni dyrektorzy szkoły: Henryka Śnieg – gość honorowy, pierwszy i długoletni dyrektor szkoły, Małgorzata Adamowicz, Jerzy Buziałkowski, Danuta Arłukowicz i Waldemar Śmigielski, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy. Wiele zaproszonych osób, które na stałe współpracują ze szkołą i wspomagają je w różny sposób otrzymało tytuł Przyjaciela Szkoły.

Po akademii, orszak pracowników szkoły i zaproszonych gości ruszył w towarzystwie orkiestry do szkoły. Na Placu Kościuszki orkiestra dała krótki koncert złożony z popularnych utworów muzyki rozrywkowej. W szkole czekał na wszystkich poczęstunek i jubileuszowy tort. Znowu była też okazja do zwiedzania szkoły i wspomnień.

Dorota Krajczyńska-Gruba