Menu Menu SP3 Darłowo

Próba sprawdzianu

Jesienne, słoneczne południe w Szkole Podstawowej nr 3,

czyli o sprawdzianie kompetencji w klasie szóstej.

Choć 13. grudnia słońca było jak na lekarstwo, 127  szóstoklasistów darłowskiej „Trójki” w słonecznej aurze stanęło przed trudnym i ważnym wyzwaniem – sprawdzianem, zwanym popularnie testem kompetencji. Tegoroczny próbny sprawdzian po klasie szóstej szkoły podstawowej nosił tytuł „Słońce”.

O godzinie 1200 pełni zaangażowania, z lekką tremą, uczniowie klas szóstych przystąpili do godzinnego egzaminu.

Test składał się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i 5 zadań otwartych. Sprawdzał umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania na zadany temat, logicznego rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy   w praktyce. Pytania i polecenia dotyczyły znajomości zagadnień z różnych dziedzin i przedmiotów – języka polskiego, historii, przyrody i matematyki.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem nasi uczniowie mogli sprawdzić, wykorzystując fragmenty powieści A.Szklarskiego Tomek u źródeł Amazonki czy hasło ze  Słownika mitów i tradycji kultury. Udzielali rad w formie instrukcji -ostrzeżenia i redagowali opowiadanie o letniej przygodzie. Musieli odczytać     z mapy informacje i wskazać miasto leżące w najcieplejszym rejonie Polski, a także rozpoznać cechy charakterystyczne przemian zachodzących w środowisku oraz obliczyć w złotówkach wartość 561 litrów wody mineralnej.

Nim emocje na dobre opadły, uczniowie każdej klasy sprawdzili poprawność swoich odpowiedzi podczas poegzaminacyjnego spotkania z nauczycielem, zorganizowanego w celu omówienia i wspólnego rozwiązania testu.

Ostateczne wyniki sprawdzianu będą znane już w styczniu.

Próbny sprawdzian ma przede wszystkim dostarczyć informacji o możliwościach intelektualnych, umiejętnościach ucznia, jego osiągnięciach i brakach. Dla nauczycieli i uczniów wyniki testu będą wskazówką, jakie umiejętności należy jeszcze przećwiczyć, na jakie zagadnienia zwrócić uwagę, przygotowując się do właściwego sprawdzianu, który odbędzie się 4. kwietnia 2006 roku.

Anna Rudzka