Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Chrońmy drzewa dziuplaste

Wiele gatunków ptaków  owadożernych np. sikory, szpaki, drozdy czy jaskółki są naszymi sprzymierzeńcami w walce z różnymi szkodnikami. Zjadają bowiem ogromne ilości owadów. Obliczono, że jedna rodzina bogatek (ok. 11 osobników) zjada w ciągu roku 75 kg owadów. Ptaki pełnią także funkcje sanitarne – niektóre gatunki zjadając padlinę nie tylko oczyszczają środowisko z potencjalnego zagrożenia chorobami, ale są przede wszystkim niezbędnym ogniwem łańcucha pokarmowego. Inne urzekają nas swoim śpiewem, popisami tanecznymi, czy niezwykle barwnym upierzeniem.

Każdy dba o piękno otaczającego nas środowiska. Do niedawna sądzono, że dziuplaste i zasychające drzewa w lasach i parkach, obumarłe ich części, leżące często na ziemi czy też murszejące pnie, to przejaw niechlujstwa, lekceważenia obowiązków przez właściciela i należy je usnąć. Takie postępowanie powoduje niszczenie miejsc gniazdowania wielu gatunków ptaków rzadkich i chronionych. Drzewa martwe i obumierające są miejscem, w którym przebiega szereg ważnych procesów życiowych.

Ptaki gnieżdżące się w dziuplach potocznie nazywamy dziuplakami. Dziupla zapewnia im bezpieczeństwo, tak w czasie wysiadywania jaj, jak i daje schronienie podczas zmian klimatycznych np. upały, mrozy, opady. W Polsce występuje 10 gatunków dzięciołów. Niektóre z nich co roku wykuwają nowe dziuple, a wówczas stare mogą być zajmowane przez inne gatunki np. gołębie siniaki, gągoły, sowy tj. sóweczka czy włochatka. Wiele dzięciołów preferuje drzewa o miękkim drewnie np. topole, a zwłaszcza osikę, wierzbę, olszę, klon,  brzozę, a także wybiera drzewa próchniejące, których drewno też jest zmiękczone przez bakterie, grzyby i bezkręgowce. Dziuplaki, w tym także sikory, kowaliki, dudki, szpaki, muchołówki, pleszki, kraski czy jerzyki, aby mogły przystąpić do rozrodu potrzebują swoistego drzewostanu, aby potrafiły znaleźć odpowiednią dla siebie dziuplę oraz dostatecznie dużo pokarmu. Las powinien odznaczać się dużą różnorodnością biologiczną. Niezmiernie ważne są drzewa powalone, martwe oraz kikuty drzew, od których odstaje kora, szczególnie przyjazna dla pełzaczy, które budują swoje gniazda w szczelinach pod korą. Aby pomóc dziuplakom można rozwieszać budki lęgowe na ścianach budynków czy na drzewach, jednak należy pamiętać o tym, że ochrona dziuplaków to przede wszystkim starania o zachowanie drzew dziuplastych. Drzewa te poza lasami występują również na starych cmentarzach, w sadach, miejskich parkach. Zatem dla ochrony dziuplaków należy troszczyć się o zachowanie starych drzew,  pozostawiać drzewa o miękkim drewnie  i co bardzo ważne nie usuwać obumarłych i zbutwiałych kawałków pni oraz opadłych gałęzi na pozór niepotrzebnych w lesie czy parku.

Uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na zajęcia koła ornitologicznego i OTOP  bardzo zainteresowali się losem drzew dziuplastych w naszym mieście. Zorganizowaliśmy zajęcia dydaktyczne i zaopatrzeni w niezbędne informacje ruszyliśmy w teren. Staraliśmy się zauważyć, czy w naszym mieście występują takie drzewa, jakie gatunki ptaków się w nich gnieżdżą. Okazało się, że jest ich całkiem sporo, najwięcej na Wyspie Łososiowej, gdzie rośnie mnóstwo olszy. Drzewa te zamieszkują między innymi: bogatki, szpaki, grzywacze. Uczniowie nabyli wiele cennych informacji, które  pomogły im lepiej zrozumieć otaczającą nas przyrodę.

Opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska