Archiwum artykułów

Drzewo – nasz bliski i czasem zapomniany sąsiad

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzone są akcje sadzenia drzew oraz wiele innych działań proekologicznych mających  na względzie edukację młodzieży.

Na pomysł obchodów Dnia Drzewa wpadł w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody – Juliusz Morton. Kierował się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

W naszej szkole 10 października również zaakcentowano ten dzień. W akcję włączyło się kilku nauczycieli (Maria Bernacka, Agnieszka Rzeczkowska, Barbara Kalinowska i Monika Kosowska) oraz duża grupa uczniów. Dzieci miały za zadanie wcielić się w rolę drzew  i napisać, jakie korzyści nam one dają, po co w ogóle są, dlaczego należy je szanować, jaką rolę pełnią w przyrodzie oraz w życiu człowieka i jak wyglądałby życie bez nich.  Swoje przemyślenia przeniosły na papierowe liście, które utworzyły ciekawą i niepowtarzalną gazetę przed wejściem do szkoły. Inni czytając mogli się sporo dowiedzieć.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Jako symbol tegorocznych obchodów święta uczniowie zasadzili na terenie szkoły trzmielinę oskrzydloną, przepiękny ozdobny krzew, gęsto rozgałęziony, rozłożysty, prezentujący się niezwykle ciekawie, pomimo mrozów i w stanie bezlistnym. Jej owoce chętnie zjadane są przez niektóre ptaki, np. rudzika. Chcemy, aby akcja była realizowana długoterminowo – co roku będziemy sadzić jeden krzew. Zyska na tym otoczenie szkoły, ptaki, a i uczniom będzie milej przebywać na boisku. Bardzo dziękujemy panom  konserwatorom za okazaną pomoc techniczną.