Archiwum artykułów

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Obchodzony jest 21 lutego. Obecnie na świecie używa się 6-7 tys. języków. Najpopularniejsze języki ojczyste to: mandaryński (1213 mln użytkowników), angielski (1200 mln), hiszpański (550 mln), hindi (450 mln) i arabski (390 mln).

Tego wszystkiego i wielu innych, ciekawych rzeczy o języku mogli się dowiedzieć uczniowie naszej szkoły podczas lekcji języka polskiego 23 lutego. Obejrzeli spoty promujące akcję „Język polski jest ą, ę”, a na przerwach czekał na wszystkich konkurs. Każdy, kto wykazał się znajomością poprawnych form wyrazów lub związków frazeologicznych, otrzymywał nagrodę. Kolejka chętnych była bardzo długa, co świadczy o tym, że taka forma sprawdzenia wiedzy znalazła wielu zwolenników.