Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Tajemnice Bałtyku

22 marca w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim jest obchodzony Dzień Ochrony Bałtyku. Został ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku jako element Światowego Dnia Wody, także obchodzonego 22 marca. Bałtyk to morze śródziemne Europy północnej. Powstało ok. 10-12 tysięcy lat temu. Jest przykładem morza śródlądowego, ponieważ prawie ze wszystkich stron otacza je ląd. Stanowi część Oceanu Atlantyckiego. Jest morzem płytkim, a jego średnia głębokość wynosi 53 m, największa zaś 459 m. Należy do mórz słonawych, ponieważ zawartość soli w jego wodach jest kilkakrotnie mniejsza niż w innych morzach. Na brzegach tego morza leży dziewięć państw, wpływa do niego ponad 20 większych rzek, z których prawie połowa płynie w Polsce.

Z powyższymi zagadnieniami zmagali się, już piąty raz, uczniowie w szkolnym konkursie wiedzy o Morzu Bałtyckim pt. „Tajemnice Bałtyku”. Rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki, pracowali z mapą Polski i Europy, układali puzzle, grali w „bałtyckie” domino. Rozpoznawali ryby i ptaki polskiego wybrzeża, potrafili także określić, do jakiego gatunku małży należą znalezione na darłowskiej plaży muszle. Nikt z nas nie powstydziłby się wiedzy reprezentowanej przez uczestników konkursu. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury: Monika Kosowska, Maria Bernacka, Barbara Kalinowska, Agnieszka Rzeczkowska.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce klasa VC w składzie: Zuzanna Kuriata, Krzysztof Gałuszewski, Aleksander Podwałka,

II miejsce klasa VA w składzie: Agata Czajkowska, Agata Mielniczek, Wiktor Żmuda,

III miejsce klasa VB w składzie: Aleksandra Siwek, Antoni Stępnik, Nikodem Wysocki.

Serdeczne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Mamy nadzieję, że za rok kolejni piątoklasiści odkryją tajemnice Morza Bałtyckiego.