Archiwum artykułów

Kwiecień miesiącem zdrowia

„… Nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego …"

Jan Kochanowski

„…zdrowe dziecko lepiej się uczy, a zdrowy nauczyciel lepiej pracuje…”

Promocja zdrowia nie jest traktowana jako dodatkowe zadanie szkoły, ale jako warunek lepszej realizacji jej podstawowych zadań w sposób satysfakcjonujący wszystkich.

Mając to na uwadze od lat nasza szkoła realizuje programy prozdrowotne, których głównym celem jest uświadomienie wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponujemy, promowanie wśród uczniów racjonalnego odżywiania, zapoznanie ze szkodliwymi skutkami palenia papierosów, przeciwdziałanie narkomanii, kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia, jak również wykształcenie zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu. Dowodem na skuteczność naszych działań jest, przyznany naszej szkole, certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”.

W ramach akcji „Kwiecień miesiącem zdrowia” zrealizowane zostały następujące zadania profilaktyczne :

·     przeprowadzono zajęcia związane z hasłem Światowego Dnia Zdrowia: Bezpieczeństwo Żywności z myślą przewodnią „Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym”. Uczniowie wykonali plakaty, ulotki i gazetkę, a ich prace eksponowane były na szkolnym korytarzu,

·     uczniowie klas IV i V uczestniczyli w spotkaniu z diabetykiem panią Agnieszką Wyczesany, podczas którego poznali zasady racjonalnego odżywiania i zapobiegania nadwadze i otyłości,

·     uczniowie klas IV- VI przystąpili do Konkursu Dobrej Formy.

·      w ramach zajęć z wychowawcą realizowano tematykę dotyczącą profilaktyki uzależnień - dopalacze, narkotyki, papierosy.

·     podczas zajęć przyrody uczniowie klas IV poznawali zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy .

Do dyspozycji wychowawców i nauczycieli członkowie Zespołu ds. Promocji Zdrowia przygotowali scenariusze zajęć, ankiety, krzyżówki, i ulotki związane tematycznie z zagadnieniami prozdrowotnymi.

Zespół ds. Promocji Zdrowia