Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Earth Hour WWF – Godzina dla Ziemi WWF

Godzina dla Ziemi WWF (World Wide Fund for Nature), to niezwykła akcja ekologiczna polegająca na inicjatywie społecznej, w ramach której setki milionów ludzi na całym świecie wyłączają światła na jedną godzinę tej samej nocy, na rzecz ochrony środowiska. Akcję w Polsce wspierają gwiazdy, politycy i dziennikarze, m.in. Kora, Kinga Rusin, Jan Tomaszewski, Michał Piróg, Agnieszka Szulim, Kasia Tusk, Piotr Najsztub. Dokładnie o godz. 20.30, w sobotę 28 marca 2015 roku, setki milionów osób, firm i urzędów najbardziej charakterystycznych budynków i obiektów tych miast ponownie zgasiły światła. Przekraczając bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne połączyły się podczas globalnej demonstracji ich zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu – planety Ziemi.

W tym roku zielone sześćdziesiąt minut  trwało przez cały marzec. Hasło tegorocznej kampanii brzmiało: „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż.” Żyjący w Bałtyku morświn to krewniak delfina, jedyny gatunek walenia występujący w naszym morzu, krytycznie zagrożony wyginięciem. W całym akwenie żyje raptem 450 osobników tego gatunku, co w praktyce oznacza jego powolne ginięcie. WWF nawoływało do podpisania apelu w obronie tego jedynego bałtyckiego ssaka.

Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji. Na lekcjach przyrody uczniowie dyskutowali na temat zasadności „Godziny dla Ziemi”, zwracając szczególną uwagę na fakt, że samo zgaszenie świateł o umówionej godzinie nie ma wielkiego ekologicznego znaczenia, ale jest za to symbolem walki o ochronę klimatu i zmiany naszych przyzwyczajeń, przez które tracimy wiele energii pochodzącej np. z elektrowni węglowych. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że poprzez wprowadzenie zmian w swoich codziennych przyzwyczajeniach można żyć bardziej ekologicznie przez cały rok.

 Rozdano także ulotki i plakaty informujące o terminie i celach akcji. Zapominalskim najważniejsze wiadomości przypominała umieszczona przed wejściem do szkoły gazetka nt. „zielonej polityki” WWF.

Monika Kosowska