Archiwum artykułów

Wielka wygrana z wiatrakami

27 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Komandora Bolesława Romanowskiego w Ustce odbył się finał regionalnego konkursu na temat „Morskiej energetyki wiatrowej” zorganizowanego przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej. Konkurs wiedzy realizowany był w ramach kampanii komunikacji i edukacji społecznej w zakresie energetyki wiatrowej na morzu i morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy III realizowanej przez Polenergia Bałtyk III.

Do rozgrywek przystąpiło 131 uczniów ze szkół Pomorza Środkowego. Turniej przebiegał w kilku etapach. W kwietniu do ścisłego półfinału zakwalifikowało się 15 uczniów. Naszą darłowska „Trójkę” reprezentowały uczennice: Agata Piłat z klasy Vc i Marlena Sołtysińska z klasy VI c, których opiekunkami były Agnieszka Rzeczkowska i Monika Kosowska. Konkurs przebiegał na bardzo wysokim poziomie. Należało wykazać się nie lada intelektem oraz orientacją na temat niecodziennej wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.

Półfinał rozpoczął się testem wiedzowym, następnie wszyscy półfinaliści zaprezentowali w zróżnicowany sposób swoją wiedzę w autorskich exposé. Były to m.in.: prezentacje multimedialne, makiety przestrzenne, postery czy piosenka. Uczniowie zarówno z gimnazjów jak i szkół podstawowych włożyli wiele wysiłku, pomysłowości i pracy. Dali z siebie wszystko. Poszczególne wystąpienia były bardzo widowiskowe i godne pochwały. Jury miało niełatwe zadanie. Wyniki z testu wiedzowego i prezentacji zostały zsumowane. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 3 uczniów, w tym nasza podopieczna. W quizie finałowym Marlena zdeklasowała przeciwników, odpowiedziała prawidłowo i wyczerpująco na wszystkie pytania jury i w ten sposób uplasowała się na I miejscu.

Jesteśmy dumni z naszej szóstoklasistki Marleny, jak również z Agaty, która zakończyła konkurencję na miejscu 7. Nagrody również są warte pozazdroszczenia: iphone 5 za I miejsce oraz ipod mp 3 jako wyróżnienie, oba firmy Apple.

Serdecznie gratulujemy dziewczętom oraz ich rodzicom. Cieszymy się niezmiernie i życzymy dalszych sukcesów.

Monika Kosowska