Archiwum artykułów

I  Międzyszkolny Konkurs „Morskie strofy”

16.04.2015r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Międzyszkolna Edycja Konkursu „MORSKIE STROFY”, podczas której uczniowie klas IV - VI recytowali wiersze o tematyce marynistycznej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 uczniów. Prezentowane przez nich utwory oceniało jury w składzie: pani Katarzyna Łusiewicz - wicedyrektor szkoły, pani Emilia Maraśkiewicz - darłowska poetka i pani Izabela Bednarczyk - przewodnicząca Rady Rodziców.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce – Kornelia Szymczak klasa VI ze  Szkoły Podstawowej w Dąbkach,

II miejsce – Piotr Szymczak klasa VI z SP 3 w Darłowie,

III miejsce – Julia Miszczuk klasa VI  z  SP 3 w Darłowie.

Po zakończeniu części konkursowej na uczestników i ich opiekunów czekał słodki poczęstunek, podczas którego dzielono się wrażeniami.

O swoich wrażeniach z konkursu pani Emilia Maraśkiewicz  napisała tak:

„Chylę czoła przed pomysłodawczyniami konkursu.

Uczestnicy byli świetnie przygotowani. Nie mieli trudności w pamięciowym opanowaniu nawet długich tekstów. Zgłębili treść deklamowanych wierszy, prezentując swój indywidualny sposób interpretacji dali ujście emocjom.

Wysoki poziom konkursu to zasługa organizatorów, a przede wszystkim samych uczniów.

Dostrzegam ogrom pracy nauczycielek , które również okazały się (nie po raz pierwszy) artystkami w zakresie scenografii. Stworzyły miły klimat.

Zasługi poezji w rozwoju osobowości dziecka są znane i cenione. Poezja posiada więcej emocjonalnej siły przebicia w dotarciu do małego czytelnika. Pobudza do zainteresowania się przesłaniem. Uczy czytać między wersami. Poszerza wiedzę z różnych dziedzin. Rozwija wyobraźnię. Pozwala dostrzegać piękno w szerokim tego słowa znaczeniu, kochać i szanować język ojczysty…

Cyprian Kamil Norwid – polski poeta powiedział:

Z rzeczy tego świata zostaną tylko dwie,

Dwie tylko: poezja i dobroć…i więcej nic.

Dobro nie umiera. Poezja jest najdoskonalszą formą wyrażania emocji. Niech zatem towarzyszy dziecku od najmłodszych lat w podróży przez życie. Niech uczy z większą wrażliwością dostrzegać realia współczesnego świata, światełko w tunelu, wnętrze i potrzeby drugiego człowieka. W centrum poezji zawsze stoi Człowiek, jego ciepło, serdeczność, dobroć, optymizm, tolerancja i wyrozumiałość. Wielkie znaczenie ma  umiejętność czytania poezji, zgłębiania treści i znaczeń, odczuwania. Obcowanie z poezją to sztuka dla ludzi wrażliwych. Słowa biegną w dal, uderzają w serca prawdą o życiu, pobudzają osobistą refleksję.

Lubię i szanuję dzieci, szczególnie te, które chętnie się uczą, są ciekawe świata, a wysiłek sprawia im przyjemność i pozwala spełniać pragnienia.

W dzisiejszym konkursie zwycięzcami są nie tylko laureaci. Sam udział to próba zmierzenia się ze stresem i pierwszy krok ku marzeniom. Droga do sukcesu nie jest łatwa, często wymaga systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu. Łatwa jest tylko droga do piekła.

Na pewno w II edycji wspomnianego konkursu wzrośnie liczba uczestników. Lepiej spróbować niż żałować.

W miłym towarzystwie wędrowałam po barwnych zakątkach poezji. Czas spędzony z Wami to dla mnie zaszczyt, radość, pożytek dla duszy.

Organizatorki sprawiły mi wielką niespodziankę. Oto z przyjemnością wysłuchałam moich wierszy o tematyce morskiej w interpretacji uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, którzy spełnili się w tej roli.”

Emilia Maraśkiewicz

Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom. Dziękujemy także naszej koleżance Dorocie Jastrzębskiej za bezinteresowną pomoc w stworzeniu scenografii. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkanie za rok, a wszystkim laureatom, uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy!

Organizatorki