Archiwum artykułów

Skrzydlate Sekrety. Kolejni wyróżnieni

19 marca wyłoniono kolejnych zwycięzców w konkursie Skrzydlate Sekrety. Do zabawy przyłączyły się również klasy młodsze, dlatego też tym razem mamy dwóch wygranych. Zadanie najlepiej wykonali Oliwia Kropidłowska z klasy 3e oraz Patryk Krzemiński z 4e. Uczniowie wykazali się wysokim stopniem wiedzy ornitologicznej. Należało rozwiązać wykreślankę, która polegała na odgadnięciu nazw ptaków przedstawionych na zdjęciach. Hasło główne to krzyżodziób, czyli gatunek małego ptaka z rodziny łuszczaków.

Krzyżodziób, to ptak o masywnej sylwetce z dużą głową i mocnym dziobem oraz krótkim, rozdwojonym ogonem. Jest znany z tego, że jego dolna i górna część dzioba krzyżuje się wzajemnie na końcu. Obie wystają z zarysu dzioba. Powodem tej adaptacji jest wybieranie nasion z szyszek drzew iglastych, a zwłaszcza świerków. Grubym, dużym dziobem o sierpowatym profilu rozchyla zdrewniałe łuski szyszek i mięsistym językiem wybiera nasiona. W Polsce występuję krzyżodziób świerkowy, modrzewiowy i sosnowy.

Konkurs ma uczyć i bawić, zatem należy wspomnieć, że 20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wróbla. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków na świecie. W polskich miastach jest bardzo popularnym ptasim sąsiadem człowieka. Rozpoznamy go po szarej czapeczce i czarnym śliniaku.

Wszystkich zainteresowanych ptasim światem zapraszamy do obserwowania posłańców wiosny i udziału w akcji Spring alive. Szczegóły na stornie http://www.springalive.net/pl-pl.

Opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska