Archiwum artykułów

Konkurs „Zmagania z ekologią”

11 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs pt. „Zmagania z ekologią”. Organizatorkami turnieju były opiekunki szkolnego koła LOP p. Monika Kosowska i p. Agnieszka Rzeczkowska. Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmującą się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. Tajnik tego bardzo ważnego tematu zgłębili reprezentanci klas czwartych. Musieli zmierzyć się z wieloma różnorodnymi zadaniami. Zagadnienia i pytania były ułożone tak, aby zdobyta wiedza mogła być wykorzystana w życiu codziennym, podczas wycieczek czy rodzinnych spacerów. Dzięki temu młodzi ekolodzy z łatwością rozpoznają w terenie płazy czy gady chronione w Polsce. Zapewne będą wiedzieli, jak w takiej sytuacji należy się zachować. Będą świadomi potrzeby życia w pięknym, czystym i zadbanym otoczeniu.

W pierwszym etapie uczniowie indywidualnie rozwiązywali test wiedzowy. Następnie o miano najlepszych ekologów walczyło pięć trzyosobowych zespołów. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, rozpoznawali głosy płazów, układali łańcuchy pokarmowe, wyjaśniali, czym są kwaśne deszcze, odczytywali tropy zwierząt leśnych, segregowali odpady, wyjaśniali znaczenie ekoznaków, które umieszczane są na produktach czy ich opakowaniach. Dzieci wykazały się bardzo wysokim stopniem wiedzy ekologicznej i przyrodniczej. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: p. Maria Bernacka i p. Joanna Gawrońska. Po niespełna dwugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców konkursu. I miejsce zajął zespół klasy IVE w składzie: Michalina Jóźwiak, Marek Kosowski, Zuzanna Krawiecka, II miejsce klasa IVA: Wioletta Brzozowska, Karina Tupin-Szulc, Dominika Tomczyk, III miejsce klasa IVC: Aleksander Klimowicz, Mateusz Król, Oliwer Patrak. Nagrody indywidualne otrzymali: Mateusz Król, który w teście otrzymał największą ilość punktów, tuż za nim znaleźli się ex aequo: Michalina Jóźwiak i Marek Kosowski, trzecie miejsce zajęła Wioletta Brzozowska.

Dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz nauczycielkom przyrody wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, za co serdecznie dziękujemy.