Archiwum artykułów

Leśna lekcja

Najlepszą metodą poznawania przyrody jest edukacja przyrodniczo-leśna. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o otaczającym nas środowisku, propagowanie postaw aktywnego uczestnictwa w ochronie przyrody oraz podnoszenie świadomości ekologicznej. Leśne zajęcia sprzyjają prowadzeniu obserwacji i poznawaniu ciekawych zjawisk w naturalnym siedlisku. Są także ogromną porcją wiedzy o lesie, nauką nowych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych oraz poznawaniem fauny leśnej.

Dnia 7 października 2014r.uczniowie klas 5a i 5b naszej szkoły wzięli udział w takiej właśnie leśnej lekcji w Zielonej Szkole Pod Bocianim Gniazdem w Nadleśnictwie Sławno.

Podczas przejścia „Leśną ścieżkę edukacyjną” zapoznali się z życiem organizmów leśnych. Zobaczyli paśniki oraz lizawki wykorzystywane przez zwierzęta do uzupełniania składników pokarmowych głównie zimą. Poznali, czym jest babrzysko dla dzików i jaką pełni rolę w ich życiu, po co zakłada się poletka zaporowe czy remizy dla ptactwa, jakie jest zadanie stosowanych przez człowieka pułapek feromonowych na owady. Podziwiając buczynę pomorską, szukali tropów zwierząt. Uczyli się rozpoznawać drzewa i typy lasów występujących na obszarze nadleśnictwa. Ciekawostką była daglezja, która w Polsce jest gatunkiem introdukowanym.

Podczas pobytu w izbie edukacyjno – muzealnej „Leśna chata” uczniowie podziwiali wystawę przyrodniczą złożona z trofeów myśliwskich oraz wypchanych zwierząt spotykanych na obszarze naszego regionu, a następnie rozpoznawali charakterystyczne gatunki fauny. Zwiedzili „mini muzeum” leśnictwa. Na koniec wpisali się do pamiątkowej księgi.

Wspólny posiłek przy ognisku oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały integracji grupy, a całość imprezy była doskonała formą nauki i wypoczynku. Najważniejsze, że dopisała pogoda i humory!!!

Barbara Kalinowska

Agnieszka Nowak-Pawlicka