Archiwum artykułów

Lekcja otwarta w klasie 5b

26 listopada 2014r w klasie 5b odbyła się lekcja korelacji matematyki i przyrody. Tematem przewodnim był „Podział administracyjny Polski”. W czasie krótkiej pogadanki uczniowie poznali istotę podziału terytorialnego naszego kraju oraz to, kto sprawuje rządy na różnych szczeblach jednostek administracyjnych. Następnie pracowali w grupach. Korzystając z mapy i wykresów zaznaczali wskazane województwa m.in. sąsiadujące z województwem zachodniopomorskim, o najmniejszej i największej powierzchni oraz ludności. Układali także puzzle, uzupełniali zdania i schematy. W części matematycznej uczniowie rozwiązywali zadania w grupach, które dotyczyły przede wszystkim liczby ludności oraz powierzchni danego obszaru (województwa zachodniopomorskiego oraz województw sąsiadujących, powiatu sławieńskiego i miasta Darłowa). Uczniowie ćwiczyli umiejętność obliczania ułamka danej liczby. Efekty swojej pracy prezentowali na tablicy multimedialnej.

Podsumowaniem lekcji było ułożenie puzzli przedstawiających obszar powiatu sławieńskiego na tablicy interaktywnej oraz „Bingo przyrodnicze” – Czy znasz podział terytorialny naszego państwa?

Miła i przyjazna atmosfera oraz wykorzystanie różnorodnych środków dydaktycznych sprzyjały zgodnej współpracy oraz dużemu zaangażowaniu uczniów. Lekcja przybliżyła także tematykę wyborów samorządowych i pozwoliła zaspokoić ogromną ciekawość młodego człowieka.

B. Kalinowska

M. Kasprzykowska