Archiwum artykułów

Młodzi meteorolodzy

Przez cały rok szkolny uczniowie klas 4 - 6 doskonalili swoje umiejętności dotyczące obserwacji pogody. Czwartoklasiści rozpoczęli swoją przygodę z pogodą od poznania podstawowych czynników atmosferycznych, przyrządów i jednostek pomiarowych, symboli stosowanych na mapach pogody oraz prowadzenia dzienniczka pogody. Następnie zostali zapoznani z zasadami działania stacji pogody oraz odczytywaniem wskazań pomiarowych. Podczas dodatkowych spotkań wykonywali ciekawe ćwiczenia, które pozwalały określać składniki pogody tzw. domowym sposobem - zbudowali barometr i mierzyli ciśnienie atmosferyczne czy wiatromierz, by określić kierunek wiatru. Pogodowe zajęcia wzbogacała praca z tablicą multimedialną, którą wykorzystano do ćwiczeń odczytywania i zaznaczania temperatur, opisywania kierunków wiatru czy zabaw z mapą pogody. Od poniedziałku do piątku dyżurni uczniowie klas 4-6, dokładnie o godzinie 10 umieszczali wyniki pomiarów na tablicy „Pogoda dla Darłowa” w holu głównym szkoły. Stosowali przy tym symbole znane z mapy pogody. Oprócz umiejętności obserwacji uczniowie mogli uświadomić sobie, że pogoda zmienia się bardzo szybko, a przedstawiana prognoza w mediach niejednokrotnie odbiega od faktycznych wskazań. Z niecierpliwością czekamy na szkolną stację meteorologiczną, która przyczyni się do dokonywanie „profesjonalnych” pomiarów, uatrakcyjni zajęcia a uczniom pozwoli poczuć się prawdziwymi badaczami pogody.

B. Kalinowska