Archiwum artykułów

Dzień Ziemi

22 kwietnia 2015 roku, w naszej szkole, rozpoczął się tydzień związany z obchodami Dnia Ziemi. Ideą tego światowego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wpływ człowieka i jego oddziaływanie na otaczające środowisko i naszą planetę. W ramach 25-lecia święta w Polsce, przygotowaliśmy liczne akcje promujące ochronę środowiska i zachowania proekologiczne. Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi brzmiało „Z energią zmieńmy źródła”, stąd na uczniów naszej szkoły codziennie czekały zadania i akcje pozwalające w czynny sposób włączać się w obchody tego święta. Na terenie całej szkoły rozwieszone były w różnych językach hasła ekologiczne promujące Dni Ziemi.

Pierwszego dnia, 22 kwietnia, klasy IV uczestniczyły w spotkaniu z panem Markiem Drzazgą, Podleśniczym Nadleśnictwa Sławno. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ważna, trudna i odpowiedzialna jest praca leśniczego. Jednocześnie pan leśniczy wyjaśnił słuchaczom naszej szkoły, jak istotne jest odtwarzanie obszarów leśnych nie tylko na naszym terenie, ale również w całym kraju. Drzewa dają zwierzętom schronienie, dostarczają im pożywienia, a człowiekowi materiałów do obróbki i meblarstwa, ale przede wszystkim dostarczają tlen tak bardzo potrzebny nam wszystkim do życia. Wspólnie z panem Podleśniczym spełniliśmy temat przewodni spotkania „By zaszumiał las”, sadzą na terenie naszej szkoły lipy i daglezje.

23 i 24 kwietnia, uczniowie klas IV-VI przystąpili do mini konkursu wiedzy o ochronie przyrody. Zadaniem reprezentacji klas było rozpoznanie organizmów chronionych w Polsce oraz wskazanie parków narodowych. Wśród klas szóstych najlepsza okazała się klasa VID, z piątych - VC, a w klasach czwartych, po zaciętej dogrywce, zwyciężyła klasa IVE. Piątek okazał się najsłodszym z dni, tego dnia uczniowie mogli wymieniać baterie i elektrośmieci na cukierki. Każdy uczeń mógł wymienić pięć zużytych baterii na słodką nagrodę, utrwalając w ten sposób zachowanie proekologiczne. Na uczniów czekały również zadanie przygotowane przez przedstawicieli Szkolnego Koła LOP, w którym uczniowie po wyszukaniu krzewów występujących w Polsce musieli wyjaśnić czyj jest dziura ozonowa.

Atrakcji nie brakowało, a jeszcze uczniowie, mający artystyczne dusze, mogli w czasie tygodnia Ziemi przedstawić swoje prace wykonane różnymi technikami. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, tym bardziej gratulujemy wkładu i pomysłowości. Nagrody zdobyli:

l za makietę o alternatywnych źródłach energii:

- Julia Miszczuk klasa VIB,

- Marek Kosowski klasa IVE,

- Dominik Lichocki klasa IVB,

- Marcel Kozłowski klasa IVB,

- Zuzanna Rychlewska klasa IVB,

- Justyna Makowska klasa IVB,

- Patrycja Tarnionek IVB,

- Nadia Iwko klasa IVB,

- Karolina Gniady klasa VA,

- Amelia Tomaszewska klasa VA,

l przyznano również wyróżnienia za prace plastyczne dla:

- Sary Sommerfeld klasa VA,

- Patryka Krzemińskiego klasa IVE,

- Filipa Walków klasa VA.

Podsumowaniem całego tygodnia i wkładu pracy zaangażowanych uczniów, nauczycieli p. Barbary Kalinowskiej, p. Moniki Kosowskiej, p. Doroty Jastrzębskiej oraz p. Agnieszki Rzeczkowskiej był apel przygotowany przez uczniów klasy IVc pod opieką p. Anny Rudzkiej, który zakończył obchody Dnia Ziemi w naszej szkole.