Archiwum artykułów

Od kasztana do kasztanowca ...

Korzystając z uroków przepięknej jesieni uczniowie klasy II a naszej szkoły postanowili dokładniej poznać drogę ... od kasztana do kasztanowca ..., realizując jeden z projektów w ramach Szkoły Kreatywnych Umysłów.

Kasztanowiec to drzewo często spotykane w polskich lasach i parkach. W związku z tym podczas zajęć rozwijających zainteresowania uczniowie wybrali się do parku miejskiego aby zgromadzić skarby jesieni. Nasiona kasztanowca mogą być zjedzone przez zwierzęta, zniszczone, albo zebrane przez dzieci. Podczas zbierania ciekawych okazów uczniowie dowiedzieli się o potrzebie ochrony kasztanowca zwyczajnego, które często atakowane są przez szrotówka kasztanowcowiaczka oraz o innych właściwościach tych drzew. Już w drodze powrotnej do szkoły zastanawiali się jak w pożyteczny sposób wykorzystają zgromadzone okazy, a było ich naprawdę bardzo dużo.

Najpierw powstały kasztanowe ludziki i zwierzątka. Natomiast najpiękniejsze kasztany trafiły do hodowli. Podczas kolejnych zajęć uczniowie założyli hodowlę kasztanów, dokładnie planując każde działanie. Na końcowy efekt muszą czekać przynajmniej do kwietnia, troszcząc się przez ten okres o swojego kasztana. Wtedy też kasztany powinny stać się malutkimi drzewami. Jeżeli pogoda  pozwoli, to pod koniec maja kasztany zostaną przesadzone na dwór. Na podstawie zgromadzonej wiedzy i własnej kreatywności uczniowie stworzyli także plakaty o „swoich podopiecznych”. Podczas kolejnych zajęć kreatywni badacze przeprowadzą jesienną inwentaryzację kasztanów w mieście.

Justyna Tomczyk