Archiwum artykułów

Powiatowy Konkurs Matematyczny klas V „Jeden z Dziesięciu”

„Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.”

Roger Bacon

Dnia 30 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny „Jeden z Dziesięciu” dla uczniów klas piątych, zorganizowany przez nauczycieli matematyki naszej szkoły. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Starosta Sławieński p. Wojciech Wiśniowski, Burmistrz Miasta Darłowa, p. Arkadiusz Klimowicz i Wójt Gminy Darłowo, p. Radosław Głażewski. Konkurs ten już od kilku lat wpisał się w tradycję naszej szkoły, na  początku jako szkolny, następnie jako gminny, a od roku poprzedniego jest już powiatowym.

Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z jedenastu szkół powiatu sławieńskiego. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć zawodników z następujących szkół: ZS4 w Kopnicy, SP w Staniewicach, SP w Dąbkach, SP w Sławsku, ZS w Ostrowcu, ZS w Postominie, SP w Lejkowie, ZSS w Słowinie, ZSS w Korlinie, ZSS STO w Darłowie oraz SP3 w Darłowie.

Na początku uczestnicy konkursu wzięli udział w turze eliminacyjnej. Zadaniem każdego z uczniów było rozwiązanie testu zawierającego 15 zadań zamkniętych. Do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 zawodników, którzy zdobyli największą ilość punktów. Czołową dziesiątkę stanowili następujący uczniowie: Julia Hutman i Julia Lisek z SP w Staniewicach, Marta Bobrowska, Aleksander Podwałka i Adrian Tyfel z SP3 w Darłowie, Weronika Brzezina z ZS4 w Kopnicy, Krzysztof Krysztofiak z ZS w Postominie, Mateusz Juszczak z ZSS w Korlinie, Andrzej Pańka z ZSS STO w Darłowie oraz Paulina Koźmińska z ZS w Ostrowcu. To oni przystąpili do matematycznych potyczek wzorowanych na znanym, telewizyjnym turnieju „Jeden z dziesięciu”. W czasie turnieju, pomimo ostrej rywalizacji, panowała przyjazna atmosfera.

Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy matematycznej, a walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Wyłoniono jednak najlepszego uczestnika z najlepszych czyli tytułowego „Jednego z Dziesięciu”. Zwycięzcą tegorocznego konkursu została Weronika Brzezina z ZS4 w Kopnicy, II miejsce zajęła Julia Lisek z SP w Staniewicach, III miejsce zajęła Paulina Koźmińska z ZS w Ostrowcu.

Jury stanowili zaproszeni Goście: pani Monika Skolimowska – Dyrektor BBS Oddział w Darłowie, pan Maciej Jasiak – Dyrektor Banku PKO BP SA Oddział w Darłowie, pani Danuta Stefańczuk – członek Rady Rodziców przy SP 3 w Darłowie oraz pan Andrzej Protasewicz – dyrektor SP 3 w Darłowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sławnie, Urząd Gminy Darłowo, Urząd Miasta Darłowo, Radę Rodziców przy SP 3 w Darłowie, Park Wodny „Jan”, Hotel „Lidia”, Bałtycki Bank Spółdzielczy i Bank PKO BP oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Dzieciom i ich nauczycielom dziękujemy za udział, gościom i sponsorom za wielkie wsparcie i pomoc w organizacji konkursu, a wszystkim uczestnikom a przede wszystkim zwycięzcom gratulujemy tak wielkich umiejętności i wiedzy matematycznej!

Magdalena Kasprzykowska