Archiwum artykułów

Pola Nadziei

W sobotę 18 października Szkolne Koło Caritas wraz ze Szkolnym Kołem Przyrodniczym wzięło udział w Międzynarodowej i Ogólnopolskiej akcji hospicyjnej „Pola Nadziei” 2014/2015.

„Pola Nadziei” – to kampania zbierania funduszy na rzecz opieki nad osobami chorymi. Celem akcji jest nie tylko pozyskanie środków finansowych, ale przede wszystkim  uwrażliwienie na potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych, umierających, a także osób starszych, którzy są wokół nas.

Kampania  „Pola Nadziei” jest programem, który powstał 68 lat temu w Wielkiej Brytanii a obecnie prowadzony jest na całym świecie. Po raz pierwszy polskie Pola Nadziei odbyły się w Krakowie w 1998 roku. Od 2003 roku są organizowane przez hospicja w różnych miastach Polski.

A dlaczego sadzimy żonkile? Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie - odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Ten kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując jednocześnie kruchość i ulotność życia.

Na uroczystość do darłowskiego Hospicjum przybyli przedstawiciele władz samorządowych, Miasta, Powiatu oraz Gminy. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej sprawowanej przez ks. bpa Krzysztofa Zadarko. Następnie wszyscy zasadzili cebulki żonkili na specjalnie przygotowanym przez wolontariuszy miejscu. Była to naprawdę wzruszająca chwila, gdzie wszyscy w miłej serdecznej atmosferze pochyliliśmy się razem, żeby posadzić „swojego” żonkila, czuliśmy, że jednoczył nas wspólny cel i wspólna idea. Po zasadzeniu żonkili wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni wspaniałym bigosem, kiełbaskami z grilla, oraz pysznym ciastem.

Drugi etap „Pól nadziei” odbędzie się wiosną kiedy żonkile zakwitną. Wówczas będziemy wręczać kwiat żonkila wszystkim ofiarodawcom, którzy swoimi datkami zechcą wesprzeć działalność naszego hospicjum.

Grażyna Ososko