Archiwum artykułów

Światowy Dzień Wielorybów

Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation. Największe obchody święta odbywają się na Maui – drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów. Każdej zimy w pobliżu wyspy pojawiają się stada humbaków, które odbywają gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym na wyspie odbywa się Maui Whale Festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. My w Polsce również możemy świętować z nimi, chociażby przez wzgląd na naszego bałtyckiego walenia – krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna (według obliczeń naukowców w Bałtyku jest ich niecałe 450). Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale jak każdy organizm na Ziemi spełniają ważną rolę w swoich ekosystemach, a ich wyginięcie czy choćby drastyczny spadek populacji powoduje zachwianie równowagi w przyrodzie.

Na zajęciach koła LOP oraz koła przyrodniczego uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Moniki Kosowskiej i Agnieszki Rzeczkowskiej także uczcili to ważne święto. Na apelowym boisku z taśmą mierniczą wykonali konturowe rysunki humbaka i kaszalota w skali 1:1. Uczniowie innych klas mogli podziwiać ich pracę z okien szkoły i dostrzec, jak duże są te walenie. Średnia wielkość humbaka to 14-17 metrów, a kaszalota 13-21 metrów.

Wieloryby należą do rzędu waleni, podobnie jak delfiny, morświny czy orki. Łącznie na świecie żyje ok. 80 gatunków waleni. Dzieci słuchały pieśni wielorybów, dowiedziały się jak i czym odżywiają się te przeogromne zwierzęta np. płetwal błękitny odcedzając z wody maleńkie zwierzątka jest w stanie zjeść w ciągu dnia ok. 4000 kg pożywienia, czyli tyle ile waży słoń. Dowiedzieli się o znaczeniu wielorybów w przyrodzie, a także o największych zagrożeniach czyhających na nie. Najwięcej przyjemności sprawiło im wykonywanie prac plastycznych: „kaszalota chustecznika”, „finwala - pudełko prezentowe”, „wieloryba nurkującego w stronach książki” - elegancka i prosta wielorybia zakładka, malowanie kamieni z wizerunkami fiszbinowców.

WWF zaprasza nas do akcji „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż.” Morświn to krewny delfina, jedyny gatunek walenia występujący w naszym morzu! Każdy z nas może podpisać apel w obronie jedynego krewniaka delfina żyjącego w Bałtyku. 28 marca o godzinie 20.30 możemy symbolicznie zgasić światło na jedna godzinę, by wspólnie celebrować i manifestować z ludźmi na cały świecie swoją troskę o naszą planetę.