Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 „Rak - główny zabójca XXI wieku”

4 lutego 2015 r. w naszej szkole przeprowadzono akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Nasza placówka włączyła się do programu: Szkoła promująca zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku 12 milionów ludzi dowiaduje się, że są chorzy na raka, a prawie 8 mln chorych umiera. Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc i prostaty, zaś kobiety na raka piersi i płuc. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowań, przed którymi przestrzegają specjaliści, są oprócz skłonności genetycznych, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz nadużywanie alkoholu.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szansę na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Rośnie także liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu oraz zapobieganie zachorowaniom na raka jest profilaktyka.

Po pierwsze, nie należy palić (to chroni nie tylko przed rakiem płuc, ale także przed innymi nowotworami złośliwymi) ani nadużywać alkoholu. Po drugie, nie należy tyć. Kobiety powinny mieć w pasie poniżej 88 centymetrów, mężczyźni - poniżej 102. Po trzecie, trzeba uprawiać sport, średnio co najmniej 20 minut dziennie. I dotyczy to nie tylko dorosłych. Nie należy również zapomnieć o spożywaniu przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie i co ważne unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to także okazja do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Badania takie przeprowadzić można w wielu placówkach medycznych oraz w specjalnych mammobusach jeżdżących po terenie całego kraju. Część poradni umożliwia również wykonanie badań cytologicznych.

W związku z tym dziewczęta z klasy VIc i VIe przekazały pracownikom szkoły różowe wstążki, mające przypominać o tej niebezpiecznej chorobie. Zapoznały także wszystkie klasy z podstawowymi informacjami na temat nowotworów. Najważniejsze z nich znalazły się także na kolorowej ekspozycji przy wejściu do szkoły. W czasie lekcji przyrody przeprowadzono prelekcje, na których uczniowie zostali zapoznani z głównymi założeniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Dzieci wykonały na ten temat prace plastyczne, z których została stworzona wystawa na holu szkolnym. Nie zapomniano również o rodzicach, którym dziewczęta z klasy Va rozdały na zebraniu ulotki na temat profilaktyki raka. Nad całością czuwały nauczycielki przyrody - Monika Kosowska i Barbara Kalinowska.