Archiwum artykułów

Szkolne Koło OTOP

W 1864 roku w północnej Anglii, powołano do życia pierwsze dziecięce stowarzyszenie, które skupiało się wokół pisemka „Dicky Bird Society”. Intencją było zachęcenie dzieci do zimowego dokarmiania ptaków w najbliższej okolicy, w parkach, ogrodach, skwerach. Dodatkowo chodziło o szlachetny cel o charakterze wybitnie społecznym. Zainteresowanie ptakami miało chronić młodzież przed demoralizacją spowodowaną brakiem jakichkolwiek zajęć, rozwijać zainteresowania i uczyć odpowiedzialności. Metoda okazała się niezwykle skuteczna. Niebawem powstała bogata sieć lokalnych kół, która skupiała miliony członków w całym kraju. Był to punkt wyjścia do prawdziwej przyrodniczej edukacji i budowania wrażliwości wobec przyrody. Ruch dokarmiania ptaków stał się podstawą do stworzenia Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt, które w niedługim czasie zostało objęte patronatem przez samą królową Wiktorię. Po dzień dzisiejszy kolejni monarchowie brytyjscy sprawują honorowy patronat nad stowarzyszeniem, które dzisiaj nazywa się Królewskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

W tamtych czasach dzieci wstępujące w szranki Towarzystwa składały przysięgę, która brzmiała: „Niniejszym solennie obiecuję być dobrym dla wszystkich Istot Żywych, ochraniać je z całej mojej mocy, zimą dokarmiać ptaki i nigdy nie zabierać jaj z ich gniazd”. Współcześnie nie straciła ona na znaczeniu. 11 lutego członkowie szkolnego koła OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) złożyli taką samą przysięgę. Oficjalnie otrzymali legitymacje i stali się pełnoprawnymi członkami Towarzystwa. OTOP to organizacja pozarządowa zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jest jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce. Z tej też okazji uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Losy Sikory Bogatki”, przypominające o mądrym dokarmianiu ptaków. Dzieci same wykonały przebrania i całą scenografię. Na występ zaprosiły dyrekcję szkoły oraz byłą wychowawczynię p. Dorotę Krajczyńską – Gruba wraz z klasą Ib. Młodsi koledzy mogli poznać tajniki zajęć koła i poszerzyć nieco wiedzę na temat skrzydlatych istot. Otrzymali ulotki o dokarmianiu i kolorowanki o sikorach. Całość uroczystości miała na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na trudny los naszych skrzydlatych sąsiadów szczególnie w okresie zimowym i wykreowanie zachowań, które pomogą im go przetrwać.

opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska