Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Nie zapomnij!

15 maja – Święto Polskiej Niezapominajki

Niezapominajka jest symbolem pamięci i miłości. Ma przypominać o ochronie różnorodności biologicznej Polski, zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Eko-radio, Andrzej Zalewski trochę na przekór Walentynkom, zapoczątkował w naszym kraju obchody tego święta.

Te swojskie, wiosenne kwiaty, urzekły go tak bardzo, że w 2002 roku postanowił zorganizować Święto Polskiej Niezapominajki. Tłumaczył, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyzę, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Dzięki poparciu radiosłuchaczy, czytelników kilku tytułów prasowych, idea odniosła sukces.

W ten oto sposób 15 maja stał się Dniem Polskiej Niezapominajki. Niektóre wsie i miasteczka stały się niebieskie, kwiatki sadzono w ogródkach, na balkonach, działkach, rabatkach, przy szkołach i kościołach, na skwerach miejskich i przy cmentarzach. Skromne kwiatki zdawały się mówić – „nie zapomnij o mnie, o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji, przyrodzie, o serdecznych ludziach”.

Akcja zdobyła rozgłos i po kilku latach nabrała wymiaru ogólnopolskiego.

Uczniowie naszej szkoły również poznali tajniki tej uroczej, niebieskiej rośliny. Wszystkie klasy IV wzięły udział w szkolnym konkursie ekologicznym.  Należało rozwiązać test wiedzowy na temat „niezapominajki”. Bezkonkurencyjna okazała się Michalina Jóźwiak z klasy IVe, zostając zwyciężczynią turnieju. Wyróżnienie otrzymał również Patryk Krzemiński także z klasy IVe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, a Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród.

Pamiętajmy, że „Polska Niezapominajka” przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla „małej przyrody iwielkiej Ojczyzny, przypomina o wartości, jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli,  jakimi są np. „perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

Monika Kosowska