Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Skrzydlaci posłańcy wiosny”

Corocznie od 2006 r. w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, ustanowiony przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt.

Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Migracje to dla nich ogromne wyzwanie – wyruszając w drogę ryzykują życie,  nie wszystkim  udaje się dotrzeć do celu… Nad Polską krzyżują się szlaki wędrówek łączące trzy kontynenty - nasz kraj jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę z dalekiej Syberii, Afryki i Azji. O dziwo, bardzo niewiele ptaków błądzi podczas swoich wędrówek, a niektóre potrafią powracać w dokładnie te same miejsca rok po roku.

Bez pomocy drogowskazów, czy urządzeń GPS – w jaki sposób możliwa jest ptasia nawigacja podczas przelotów długich na tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy kilometrów? Okazuje się, że niektóre ptaki mają w głowach maleńkie ziarenka minerału zwanego magnetytem. Minerał ten pomaga im wykryć ziemskie pole magnetyczne. Dla ptaków, które migrują w nocy, ważne w ustaleniu kierunku są pozycje gwiazd.  Migracje w pochmurne noce wydają się rzadsze.

Obchody Dnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia - podróży ptaków. 12 maja w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych wszystkich miłośników tych zwierząt zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. W czasie przerw śródlekcyjnych każdy uczeń mógł wziąć udział w ornitologicznych potyczkach: „Szybki jak sokół” – układanie ptasich puzzli na czas oraz „Spostrzegawcza jak sroka” – rozpoznawanie ptaków wędrownych  na podstawie zdjęć, które przygotowane były w formie prezentacji multimedialnej. Fascynatów skrzydlatego świata nie brakowało. Puzzle najszybciej i najsprawniej ułożyła uczennica klasy III e Wiktoria Kulińska, zaś wizerunki ptasich wędrowców najlepiej rozpoznały: Michalina Jóźwiak, Oliwia Marynka oraz Zuzanna Pasik, wszystkie z klasy IVe. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i liczymy na dalszą współpracę.

Opiekun szkolnego koła OTOP

Monika Kosowska