Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Szóstoklasiści na wycieczce w Warszawie

13 maja 2015 r. o godz. 3.00 w nocy uczniowie z klas szóstych naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszą atrakcją, była wizyta w Telewizji Polskiej. Uczniowie zobaczyli jak wygląda praca w telewizji, odwiedzili także niektóre studia nagrań, między innymi studio „Pytania na śniadanie”, „Świat się kręci”, „Jaka to melodia”.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Kultury i Nauki. Wjechali windą na trzydzieste piętro na taras widokowy. Pogoda była doskonała, więc można było zobaczyć, jak rozległym miastem jest stolica Polski.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki. Szóstoklasiści z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który opowiadał o wystawach i eksponatach znajdujących się w muzeum. Uczniowie zobaczyli takie wystawy jak: „Ciekawa fizyka”, „Transport”, „Motocykle”, „Maszyny drukarskie”, „Górnictwo”, „Hutnictwo”, „Radiotechnika”, „Telekomunikacja”, „Technika komputerowa” oraz „Gospodarstwo domowe”.

Ostatnim punktem pierwszego dnia były niezapomniane zakupy w galerii „Złote Tarasy”.

Drugi dzień wyprawy do stolicy rozpoczął się od wizyty w Ministerstwie Środowiska. Nietypową ekolekcję przeprowadził wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Podczas spotkania minister Gawłowski opowiedział dzieciom o tym, czym zajmuje się Ministerstwo Środowiska oraz jednostki resortowe, takie jak m. in. Lasy Państwowe, Parki Narodowe, Wyższy Urząd Górniczy czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczniowie w czasie spotkania mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat środowiska. Minister zorganizował krótki quiz z nagrodami. Pytał m.in. o to: czym są gazy cieplarniane, jakie skutki powodują zmiany klimatu, ile mamy parków narodowych - poprosił też o podanie nazw kilku z nich.

Na koniec wizyty role się odwróciły i uczniowie również mogli zadawać pytania ministrowi. Głównie chcieli wiedzieć: jak Stanisław Gawłowski został ministrem, ile zarabia oraz jak długo pracuje na stanowisku wiceministra środowiska. Uczniowie pytali również o to, jak zostać leśnikiem.

Spotkanie z ministrem Stanisławem Gawłowskim odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Dla uczniów został przygotowany słodki poczęstunek oraz każdy z uczniów otrzymał upominek.

Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania panu ministrowi Stanisławowi Gawłowskiemu za poświęcony czas i serdeczne przyjęcie.

Kolejnym punktem programu był spacer po Łazienkach Królewskich, podczas którego zobaczono Pomnik Fryderyka Chopina oraz słuchano fragmentów jego utworów odtwarzanych z rozmieszczonych w różnych miejscach muzycznych ławeczek. Bardzo miłe było też spotkanie z oswojonymi rudymi wiewiórkami.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Zamek Królewski i Stare Miasto, podziwiali Kolumnę Zygmunta, a także odwiedzili Pomnik Małego Powstańca.

Po zakończonym zwiedzaniu udaliśmy się na Stadion Narodowy. Wrażenia były niesamowite.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki „Kopernik”. Tutaj każdy samodzielnie wybierał swoją ścieżkę zwiedzania wystaw i decydował, jakie chce przeprowadzić doświadczenia. Pełni nieopisanych wrażeń wyruszyliśmy jeszcze na zwiedzanie wiszących ogrodów znajdujących się na dachu Uniwersytetu Warszawskiego.

Po trzech niezwykle intensywnych dniach zmęczeni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki szczęśliwie wrócili do Darłowa, radośnie witani przez stęsknionych rodziców.

Magdalena Kasprzykowska