Archiwum artykułów

Uczniowie IIa w krainie prądu elektrycznego

Żyjąc w świecie, w którym otoczeni jesteśmy urządzeniami zasilanymi prądem elektrycznym mamy świadomość, że zjawiska związane z elektrycznością pełnią istotną funkcję. Jednak czy potrafimy z prądu umiejętnie, a przede wszystkim oszczędnie korzystać? Tego chcieli dowiedzieć się uczniowie klasy IIa podczas zajęć w ramach projektu Szkoły Kreatywnych Umysłów realizowanego w naszej szkole.

A wszystko zaczęło się od pytania: czy w dzisiejszych czasach możliwe jest życie bez elektryczności? Uczestnicy projektu postanowili poszukać ciekawych rozwiązań, a pierwszym z nich było zjawisko leżące u podstaw elektryczności, czyli elektryzowanie ciał. W dalszym etapie odkrywali kolejne tajemnice wytwarzania prądu elektrycznego. Pracując w zespołach, dzieci skonstruowały m.in.: lampkę dynamo, elektrownię wiatrową, stację meteo, małe laboratorium – energia, czy eko – baterię. Gdy osiągnęły efekt swojej pracy, zaprezentowały swoim kolegom działanie zbudowanych urządzeń. Wykonane eksperymenty umożliwiły obserwację zmiany energii mechanicznej na elektryczną. Wynik tych działań był imponujący .

Już niedługo mali badacze wkroczą w świat elektroniki, aby samodzielnie zbudować proste układy elektroniczne.

Justyna Tomczyk