Archiwum artykułów

Wielcy Mali Odkrywcy

Jedną z cyklicznych imprez organizowanych w naszej szkole jest konkurs przyrodniczy Wielcy Mali Odkrywcy, w którym w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli uczniowie klas VI. Jego przygotowanie związane jest z realizowaniem tematyki fizyko - chemicznej na lekcjach przyrody, rozwijaniem zainteresowań przyrodniczych, rozbudzaniem pasji badawczych, a przede wszystkim upamiętnieniem dokonań naszej wielkiej Polki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej - Curie.

10.02.2015r uczestnicy konkursu rywalizowali w 3 - osobowych zespołach pod czujnym okiem opiekunów i jury. Rozwiązywali zadania dotyczące życia i działalności naszej noblistki. Rysowali modele drobinowe i określali właściwości wskazanych substancji. Wyjaśniali, czym są przewodniki i izolatory, następnie porządkowali przydzielone elementy do właściwej grupy. Określali tory ruchu, zjawiska świetlne, a także obliczali, z jaka prędkością mogą poruszać się ciała. Sporządzali także mieszaniny substancji wyjaśniając ich rodzaj i sposób oddzielania poszczególnych składników. Na koniec próbowali swoich sił w posługiwaniu się alfabetem Morse’a.

Drużynowe rozgrywki zakończyły się zwycięstwem klasy VIc w składzie: Marlena Sołtysińska, Karolina Cholewińska i Magdalena Budzar. II miejsce zajęły uczennice z klasy VIe – Julia Stróżyńska, Julia Peplińska i Wioleta Olszewska, a III miejsce przypadło reprezentantom klasy VIa – Aleksandrze Kaczmarczyk, Weronice Dudek i Arturowi Pasterczykowi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Radzie Rodziców dziękujemy za pomoc przy organizacji konkursu.

B. Kalinowska